Brazylia: 15-lecie istnienia wspólnoty Santos Anjos

Niecodzienna uroczystość miała miejsce w niedzielę – 20 lipca br. – na terenie parafii św. Sebastiana w Itaipu.

Podczas uroczystej Mszy św. Metropolita Niteroi – Abp Alano Maria Pena wręczył dla wspólnoty Santos Anjos (Świętych Aniołów) dekret uznający kanonicznie wspólnotę jako prywatne stowarzyszenie wiernych na prawie diecezjalnym. Wręczenie dekretu zbiegło się z 15 rocznicą założenia wspólnoty. Santos Anjos została założona 17 lipca 1993 roku w Itaipu przez grupę wiernych, w skład której wchodziły małżeństwa, żonaci, kawalerowie, młodzież wywodząca się właśnie z parafii św. Sebastiana – prowadzonej przez księży pallotynów.

Mimo że oficjalnie wspólnota istnieje piętnaście lat, to jej historia sięga roku 1986, kiedy to wiele osób przybywało z różnych rejonów Niteroi, Rio de Janeiro, aby pomóc w pracy duszpasterskiej w parafii św. Sebastiana w Itaipu. Większość z tych osób miała już spore doświadczenie pracy w różnych parafiach, co bardzo pomogło w rozwoju parafii prowadzonej w tamtym czasie przez księdza Jana Sopickiego SAC. W wyniku prowadzonej pracy duszpasterskiej powstało wiele różnych grup przykościelnych, a wśród nich grupa Odnowy w Duchu Świętym.

Właśnie z tej grupy 41 osób 17 lipca 1993 roku złożyło wobec Bogu zobowiązanie naśladowania Go we wspólnocie Santos Anjos. W ciągu tych piętnastu lat wspólnota przeżywała radości, wzloty, chwile smutków i trudności. Działalność pallotynów silnie zapisała się w historię tej wspólnoty. Na szczególne wyróżnienie zasługują: ks. Paweł Kowalczyk SAC i ks. Jan Piotr Stawicki SAC.

Więzy z pallotynami są tak silne, że św. Wincenty Pallotti jest jednym z patronów Santos Ajnos, a zapoznanie się z jego ideałami i życiem jest obowiązkiem każdego z jej członków. Dziś wspólnota liczy 80 członków, z tego 43 złożyło konsekrację, 16 przygotowuje się do niej, 13 odbywa postulat i 8 rozpoczęło drogę powołaniową we wspólnocie.

za: www.pallotyni.pl