Home WiadomościArchiwum Brazylia: Msza ziarna dobrobytu

Brazylia: Msza ziarna dobrobytu

Redakcja

7 września, kiedy to w całej Brazylii uroczyście obchodzi się święto Niepodległości kraju, w parafii św. Sebastiana w Itaipu stało się tradycją, że celebruje się mszę św. ziarna dobrobytu.

W Brazylii jedną z form utrzymania się kościoła, poza tradycyjną ofiarą, jest dobrowolna dziesięcina, o której tak często wspomina się na kartach Pisma Świętego. Wielu wiernych deklaruje się, jaką sumę co miesiąc przekaże na utrzymanie świątyni. W ten sposób otrzymane pieniądze przeznaczone są nie tylko na utrzymanie kościoła, ale też na wszelką działalność społeczną, pomoc w zakupie żywności dla potrzebujących, utrzymanie darmowego ośrodka zdrowia, zakładu stomatologicznego, itp.

Przed dziesięciu laty ówczesny proboszcz – ks. Jan Stawicki SAC wprowadził uroczystą formę celebrowania Mszy św. w intencji tych wszystkich, którzy składają tę ofiarę na świątynię. Homilia podczas Mszy św. w sposób szczególny wskazuje Biblijne podstawy dziesięciny oraz zachęca wszystkich do takiej formy podziękowania Panu Bogu za wszelkie dobra materialne, które posiadamy.

Tegoroczna Msza św. ziarna dobrobytu była szczególna, gdyż po raz pierwszy przewodniczył jej biskup. Naszym gościem był bp Adair Jose Guimarăes – ordynariusz Diecezji Rubiataba, który podzielił się z nami swoim doświadczeniem dzielenia się z innymi tym, co posiadamy, oraz przedstawił swoją Diecezję, w której w piętnastu istniejących parafiach na ogromnym terenie pracuje dwunastu księży.

Na zakończenie Mszy św. każdy z obecnych otrzymał chleb jako symbol dzielenia się z drugim człowiekiem tym, co jest potrzebne do życia, oraz opakowanie z lekarstwem. Opakowanie to zawiera ziarno zboża, mające przypominać, że tak samo jak ziarno włożone w ziemię wyda wielokrotny owoc, tak samo w życiu każdego z nas, jeśli oddamy Bogu to, co do Niego należy, otrzymamy o wiele więcej błogosławieństwa.

ks. Artur Karbowy SAC, www.pallotyni.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda