Home WiadomościArchiwum Brazylijczyk na czele watykańskiej dykasterii do spraw zakonnych

Brazylijczyk na czele watykańskiej dykasterii do spraw zakonnych

Redakcja
Kongregacja ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ma nowego prefekta. Dotychczasowy, słoweński kardynał Franc Rodé CM, złożył rezygnację ze względu na osiągnięcie wieku emerytalnego, którą przyjął Ojciec Święty. Na jego miejsce mianował dotychczasowego metropolitę miasta Brasilia, 64-letniego abp. João Braza de Aviz. Watykańska nominacja była dla hierarchy okazją do spotkania się z dziennikarzami na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Nowy prefekt podkreślił, że obecnie, po przejściu na emeryturę kard. Claudia Hummesa, który był prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa, nie ma w Kurii Rzymskiej żadnego Brazylijczyka. Nie wypadało zatem nie przyjąć tej propozycji Ojca Świętego, skoro Brazylia posiada tak liczny Episkopat i tak dużą liczbę katolików. Wypada zatem, aby ktoś reprezentował w Watykanie ten Kościół – powiedział na konferencji prasowej nowy prefekt.

Rozpoczynając konferencję abp João Braz de Aviz poinformował o otrzymanej nominacji na prefekta kongregacji troszczącej się o osoby konsekrowane. Wymieniając miejsca spełnianej dotąd posługi pasterskiej (archidiecezja Vitória w stanie Espirito Santo, diecezja Ponta Grossa w Paranie, archidiecezja w Londrina w Paranie oraz Brasilia – archidiecezja stołeczna) stwierdził, że w całym dotychczasowym życiu kapłańskim kierował się zasadą spełniania woli Chrystusa, która wyrażała się w kierowanych do niego przez przełożonych propozycjach podjęcia nowej posługi.
W nawiązaniu do dotychczasowej siedmioletniej posługi w stołecznej archidiecezji nowy prefekt podkreślił, że w tym czasie doznał wielu łask Bożych i życzliwości ludzkiej.
 
Ukazał także rozwijający się Kościół, który żyje i daje świadectwo w stołecznej Brasilii. Obejmując archidiecezję spotkał 116 parafii, a zostawia 128; posługiwało w lokalnym Kościele 280 księży, a obecnie jest ich 360. W tym okresie wyświęcił 72 księży i 40 stałych diakonów. Według arcybiskupa najważniejszym wydarzeniem był Krajowy Kongres Eucharystyczny, który odbył się w ubiegłym roku w stolicy, w ramach obchodów 50-lecia miasta Brasilia, jak też złotego jubileuszu stołecznej archidiecezji. Zamierzeniem organizatora Kongresu było ukazanie w sposób bardziej widoczny oblicza Kościoła będącego w centrum politycznym kraju, jakim jest to nowoczesne miasto.

Nowy prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jest człowiekiem otwartym, bezpośrednim i w dotychczasowej posłudze pasterskiej zawsze kierował się zasadą prowadzenia pracy we wspólnocie. Podejmowane decyzje były owocem wcześniejszych rozmów, dyskusji i wspólnego poszukiwania najlepszych rozwiązań.

Z. Malczewski TChr, Brazylia
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda