Home WiadomościArchiwum Bruksela: Misjonarze gotowi do wyjazdu

Bruksela: Misjonarze gotowi do wyjazdu

Redakcja

Było ich dwunastu, z trzech rodzin franciszkańskich. Pochodzą m.in. z Polski, Ukrainy, Indii oraz Indonezji. W niedługim czasie rozpoczną pracę misyjną w krajach języka angielskiego.

22 listopada w Asyżu zakończył się kolejny międzynarodowy kurs franciszkańskiej formacji misyjnej. Rozpoczął się 1 września br. w klasztorze Notre Dame des Nations w Brukseli (Belgia), gdzie gospodarzami są franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych.

Uczestniczyło w nim sześciu kapucynów (OFMCap), dwóch braci mniejszych (OFM) oraz czterech franciszkanów (OFMConv): Polak o. Szymon Majcherczyk (z prowincji krakowskiej, przygotowuje się do pracy Ugandzie) i trzech Hindusów – o. Simon Alinjely, o. Daniel Palattykoonathan i o. Damian Veliyil (z prowincji indyjskiej, niedługo pojadą na misje do Sri Lanki).

Franciszkanów reprezentowali także zakonnicy z Rzymu: sekretarz generalny ds. animacji misyjnej o. Jarosław Wysoczański i sekretarz generalny zakonu o. Vincenzo Marcoli, który prowadził wykłady. Obecny był również kapucyn o. Larry Webber, stały członek grupy formatorów na czas kursu.

We wrześniu tematem zajęć było budowanie wspólnoty międzykulturowej, duchowość misyjna, historia misji franciszkańskich oraz odniesienie misji do słowa Bożego. W październiku wykłady poświęcono franciszkańskiej teologia misji, z uwzględnieniem kultury afrykańskiej. Zajęcia w listopadzie dotyczyły kultury azjatyckiej oraz prowadzenia i organizacji kwestii praktycznych i ekonomicznych.

Od 16 do 22 listopada misjonarze przebywali we Włoszech, gdzie przeżywali rekolekcje w formie pielgrzymki do sanktuariów franciszkańskich w Dolinie Rieti i do Asyżu.

Kursy w Brukseli dla misjonarzy – dla tych, którzy już są na misjach lub udają się na nie – odbywają się od 2005 roku. Na wiosnę odbywa się kurs dla misjonarzy języka francuskiego, a jesienią dla posługujących się językiem angielskim. Celem formacji jest odnowa duchowa i intelektualna, rewizja życia osobistego i wspólnotowego oraz doświadczenie interkulturowości we wspólnocie międzynarodowej.

Idea stworzenia międzyfranciszkańskiej i międzynarodowej wspólnoty w celu formacji misjonarzy w duchu franciszkańskim, zrodziła się podczas spotkań sekretarzy generalnych ds. animacji misyjnej rodzin franciszkańskich. Głównym zadaniem tego projektu jest przygotowanie misjonarzy do życia we wspólnocie międzykulturowej, uwrażliwienie na uniwersalną wizję Kościoła oraz franciszkański charyzmat w prowadzeniu misji.

Wspólnota klasztoru Zakonu Braci Mniejszych, gdzie odbywają się kursy, przebywa tam na stałe, na czas formacji dołączają do niej franciszkanie i kapucyni. Dotychczas prowadzone są zajęcia dla misjonarzy języka francuskiego i angielskiego, w planach są kursy dla misjonarzy języka hiszpańskiego i rosyjskiego.

Na miejsce formacji wybrano Brukselę, ponieważ jest jednym z najważniejszych centrów międzynarodowych i międzykulturowych. Spotykają się tam ludzie ze wszystkich kontynentów, m.in. z racji istnienia siedzib NATO i Unii Europejskiej. Reprezentowane są wszystkie narodowości i największe religie świata. Znajduje się tam wiele instytucji zajmujących się działalnością humanistyczną, religijną i międzykulturową: Lumen Vitae, Uniwersytet Katolicki Louvain-La-Neuve, IET, Pax Christi, Giustizia e Pace, Caritas Internazionale, Missio, Voies de l’Orient, Instytut "Mission Langues".

W Brukseli znajduje się również klasztor franciszkanów (OFMConv), który współpracuje z klasztorem braci mniejszych, w którym odbywają się międzynarodowe kursy formacji misyjnej.

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda