Home WiadomościArchiwum CFD Kraków: Abp Piero Marini o celebrowaniu Eucharystii

CFD Kraków: Abp Piero Marini o celebrowaniu Eucharystii

Redakcja
W dniach 4-6 marca w Centrum Formacji Duchowej odbędzie się sesja formacyjna pt. „Jak celebrować Misterium Eucharystii?”. Poprowadzi ją abp Piero Marini, przewodniczący Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych, długoletni Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych, jeden z najbliższych współpracowników Sługi Bożego Jana Pawła II.

 
Nie powinniśmy myśleć, że najpiękniejszą celebracją jest ta, w której wszystkie reguły zostają zachowane w sposób absolutny. Uszanowanie reguł samo z siebie nie gwarantuje piękna celebracji. Liturgię winno się sprawować sercem. Zależy ona od naszych uczuć, od wiary, z którą przyjmujemy Słowo Boże, od nawrócenia serca, które się w nas dokonuje, od naszego spotkania z Chrystusem. Również przemiana serca, oprócz tego, co zapisane jest w regułach, nadaje wartość sprawowanej celebracji (abp Piero Marini).

Arcybiskup Marini swoje kapłańskie życie (święcenia kapłańskie przyjął w roku 1965) poświęcił służbie Stolicy Świętej. Pracował w komisji do spraw realizacji reformy liturgicznej według założeń Soboru Watykańskiego II. Od roku 1970 pełnił posługę w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jako specjalista od posoborowej liturgii współpracował z Prefekturą Ceremonii Papieskich, a w latach 1987-2007 kierował Urzędem Papieskich Ceremonii Liturgicznych jako Mistrz Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

W czasie weekendowej sesji formacyjnej liturgista, korzystając ze swojego doświadczenia, podprowadzi uczestników ku odpowiedzi na pytanie: jak celebrować Misterium Chrystusa w Eucharystii? jak celebrować i przeżywać piękno Sakramentu Miłości?  Omówi on kwestie związane z początkami posoborowej reformy liturgicznej oraz jej podstawami. Podejmie również takie tematy jak: główne miejsca celebracji i jej elementy strukturalne (wejście, ofiarowanie darów, Komunia), związek liturgii, piękna i świętości.

Arcybiskup Piero Marini był jednym z najbliższych, obok osobistego sekretarza Papieża, kard. Stanisława Dziwisza oraz prefekta Domu Papieskiego abp. Jamesa Harveya, współpracowników Sługi Bożego Jana Pawła II. Przez Papieża Polaka został mianowany biskupem tytularnym Martirano, wyświęcony na biskupa 19 marca 1998 roku, a następnie, we wrześniu 2003 roku, podniesiony do godności arcybiskupa (ad personam). W czasie marcowego spotkania w Krakowie, dwa miesiące przez zapowiedzianą beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II, podzieli się osobistym doświadczeniem spotkań ze Sługą Bożym. Obecność abp. Marini w rodzinnej archidiecezji Karola Wojtyły jest opatrznościowym darem w kontekście bliskiej beatyfikacji.

Spotkanie formacyjne w domu rekolekcyjnym salwatorianów w Krakowie przeżywane jest w klimacie pustyni, ciszy i medytacji. Uczestnicy sesji o Eucharystii – duża grupa kapłanów i kleryków, osoby konsekrowane i świeckie – będą prowadzeni do rozmiłowania się i do pogłębionego przeżywania tajemnicy Miłości. Będą mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty oraz indywidualnej rozmowy z kierownikiem duchowym.
 
 

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda