Home WiadomościArchiwum Chcą promować muzea i skarbce kościelne

Chcą promować muzea i skarbce kościelne

Redakcja
100302a.png Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów i Konserwatorów Muzeów i Skarbców Kościelnych „Ars Sacra” trwała w poniedziałek, 1 marca na Jasnej Górze. Uczestniczyło w niej ok. 40 osób.
Spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma. Zebranych powitał o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze. Konferencję prowadził ks. dr hab. Piotr Maniurka, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu i kierownik Katedry Sztuki Sakralnej i Ochrony Zabytków Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Na początku uczestnicy Konferencji zajęli się sprawami statutowymi m.in. zostali zapoznani z Uchwałą Konferencji Episkopatu Polski z dnia 6 marca 2008 w sprawie zatwierdzenia Statutu Stowarzyszenia Muzeów i Skarbców Kościelnych „Ars Sacra”. W głosowaniu jawnym podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad wnioskiem o rejestrację Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Ks. dr hab. Piotr Maniurka podkreśla, że najważniejsza dla Stowarzyszenia jest „wspólna praca na rzecz ochrony i promowania naszej kultury chrześcijańskiej”. „Jest potrzeba jednego głosu, który będzie wtedy reprezentatywny w rozmowach na różnych szczeblach, by te nasze placówki były bardziej dostrzegane. Tu i ówdzie wiemy, że są muzea diecezjalne, ale często nie są one na tyle promowane, nawet w miastach, w których one się mieszczą – wyjaśnia ks. Maniurka – Stowarzyszenie będzie miało za cel, by na forum ogólnopolskim uświadamiać ludzi o istnieniu takich muzeów”.

W czasie dalszego spotkania o. Jan Golonka omówił prace konserwatorskie i badania archeologiczne w bazylice jasnogórskiej. Prezentację wizualną działań i historycznych odkryć pod posadzką bazyliki przedstawił Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji Pro Patria. Następnie komunikat z sesji naukowej pt. „Tekstylia w zbiorach sakralnych. Teraźniejszość i przyszłość. Inwentaryzacja, konserwacja i przechowywanie”, odbytej w grudniu 2009 przekazał o. Cyryl Motyl. W bazylice, w miejscu prowadzonych prac odbyło się spotkanie z konserwatorami: mgr Bogdanem Chabrem i mgr Józefem Żołyniakiem.

O godz. 14.30 została odprawiona Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. prof. Józef Pater, dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.

Powitanie wygłosił o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. „Wiemy jak wielką, nieocenioną rolę w życiu Kocioła, w liturgii stanowi sztuka sakralna, a wy jesteście tymi depozytariuszami, którzy tę sztukę nie tylko przechowujecie, konserwujecie, ale stajecie się niejako tymi, którzy nadają jej cały czas ten żywotny sens, i dzięki wam tak wielu ludzi może obcować z samą świętością Boga poprzez sztukę sakralną” – mówił o. podprzeor.

„Pochylamy się nieraz nad zabytkami w muzeach, czy przy konserwacjach, i nie jest to proste, w dzisiejszym czasie i rzeczywistości też i polskiej, i europejskiej, gdzie krzyż jest odrzucany, gdzie kultura wieków jest odrzucana, kultura ojców, bo nie ma zrozumienia sensu, głębi wyrazu w tych dziełach sztuki, wyrazu wiary, pokory i miłości ludzi, którzy przed nami żyli. Potrzeba nam zatem również pochylania się nad tą dziedziną życia, doceniania jej, zauważania i eksponowania po to, by uczyć się od naszych ojców pokory, jak od Maryi uczymy się tego ‘fiat’” – mówił w homilii kaznodzieja.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda