Home WiadomościArchiwum Częstochowa: Rozpoczęło się spotkanie odpowiedzialnych za formację księży

Częstochowa: Rozpoczęło się spotkanie odpowiedzialnych za formację księży

Redakcja

„Wspólnota życia kapłańskiego” to główny temat spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski.Podczas Mszy inaugurującej spotkanie kard. Stanisław Dziwisz m.in. zwrócił uwagę na dramat odejść z kapłaństwa.

Spotkanie delegatów biskupich odpowiedzialnych za formację stałą duchowieństwa ze wszystkich polskich diecezji rozpoczęło Mszą pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, przewodniczącego Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.
Odnosząc się do roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce i Roku św. Pawła metropolita krakowski zachęcał do refleksji, na ile kapłani tworzą środowisko uczniów Chrystusa.

Zwrócił uwagę na dramat odejść z kapłaństwa, na słabości księży i na odpowiedzialność całej wspólnoty kapłańskiej. „Kiedy ktoś przeżywa dramat – jest wspólnota, nie jest sam, jest zawsze możliwość ocalenia jeśli nie jego kapłaństwa to człowieczeństwa” – podkreślił kardynał Dziwisz.

Zauważył, że wielką troską Kościoła powinna być troska o umocnienie więzi kapłańskiej. „Niełatwo nam o tym mówić, bo często jesteśmy indywidualistami i egoistami. Ale dotyczy to wszystkich środowisk w Polsce: religijnych, kapłańskich, rodzinnych, ruchów i wspólnot” – zaznaczył metropolita krakowski.

Po Mszy św. uczestnicy obrad wysłuchają referatów o duchowości wspólnoty kapłańskiej, będą też o wspólnotowości życia kapłańskiego w doświadczeniach polskich diecezji.
Wybrany zostanie także nowy zarząd Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej. Obecnie funkcję przewodniczącego pełni ks. dr Adam Kokoszka (Tarnów), jego zastępcami są ks. Andrzej Wawrzyniak (Toruń) i ks. lic. Jan Stanisławski (Poznań). Sekretarzem Sekcji jest ks. dr Wiesław Szurek (Rzeszów).

Sekcja Stałej Formacji Kapłańskiej (SSFK) istnieje przy Komisji Duchowieństwa Episkopatu Polski od 9 lat. Jej opiekunem jest biskup toruński Andrzej Suski, członek Komisji Duchowieństwa, wcześniej jej przewodniczący.

Celem SSFK jest wymiana doświadczeń i wspieranie się w realizowaniu programów formacji stałej duchowieństwa w poszczególnych diecezjach, zgodnie z zaleceniami Stolicy Apostolskiej i Konferencji Episkopatu Polski.

Sekcja wydaje biuletyn pt. "Formatio Permanens", który zawiera m.in. materiały ze spotkań i adresy kapłanów głoszących rekolekcje dla duchowieństwa. Spotkania Sekcji Stałej Formacji Kapłańskiej Komisji Duchowieństwa odbywają się raz w roku. Ubiegłoroczne zebranie było skupione wokół tematu "Kształtowanie wrażliwości kapłanów na potrzeby misyjne Kościoła oraz tych rejonów Europy i świata, które odczuwają brak kapłanów".

za: www.ekai.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda