Home WiadomościArchiwum Czy “single duchowe” są w stanie właściwie rozwijać swoje powołanie do świętości?

Czy “single duchowe” są w stanie właściwie rozwijać swoje powołanie do świętości?

Redakcja

Życie wspólnotowe w czasach kryzysu to temat konferencji, którą organizuje 21 lutego w Warszawie Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich. Będzie mowa o tym, dlaczego coraz częściej pragniemy rozwoju duchowego jedynie w wymiarze indywidualnym i jak wspólnoty mogą pomóc wiernym przetrwać obecny kryzys.

Jak podkreślają organizatorzy, samo życie wspólnotowe przeżywa kryzys. – Z jednej strony ludzie pragną dziś wspólnoty – aby chronić się przed bolesnym doświadczeniem samotności, a z drugiej strony coraz więcej osób boi się zaangażować w życie konkretnej wspólnoty – zauważa o. Adam Schulz SJ z Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich.

Uczestnicy konferencji będą zastanawiać się, co jest największą przyczyną rezygnowania z głębszego zaangażowania się w życie wspólne. – Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do życia we wspólnocie, ale czy przypadkiem w dobie indywidualizmu nie pragniemy rozwoju duchowego jedynie w wymiarze indywidualnym? Rodzi się też pytanie czy "single duchowe" są w stanie właściwie rozwijać swoje powołanie do świętości – wskazuje o. Schulz.

Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. O kryzysie dotykającym wspólnot, a jednocześnie o wspólnotach, które wychodzą naprzeciw obecnemu dziś kryzysowi będzie mówił o. Schulz w wykładzie "Życie wspólnotowe w czasach kryzysu. Przyszłość życia wspólnotowego".

Na godzinę 11.00 zaplanowano dyskusję panelową: "Sens i wartość życia wspólnotowego w dobie konsumpcjonizmu i indywidualizmu". W dyskusji wezmą udział socjolog – prof. Mirosława Grabowska z UW, psycholog – dr hab. Wojciech Otrębski z KUL oraz ks. prof. Stanisław Dziekoński z UKSW.

Przewidziano także czas świadectw. Członkowie poszczególnych ruchów i stowarzyszeń katolickich – m.in. Ruchu Focolari, Wspólnoty "Chemin Neuf", Ruchu Światło-Życie, Ruchu Szensztackiego, Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy, Stowarzyszenia "PARAFIADA" i harcerze – powiedzą, co im daje życie we wspólnocie.

Spotkanie zakończy się Mszą św. o godz. 14.00.

Konferencja poświęcona życiu wspólnotowemu "Jak rozwijać życie wspólnotowe w dzisiejszych czasach?" odbędzie się 21 lutego br. w Domu Pielgrzyma "Amicus" w Warszawie (ul. Hozjusza 2).

Ogólnopolska Rada Ruchów Katolickich powstała w czerwcu 1990 roku jako owoc wcześniejszej – trwającej od 1978 roku – współpracy liderów ruchów i stowarzyszeń katolickich. Inicjatywa ta została zatwierdzona przez Episkopat Polski, który mianował asystenta kościelnego. Dokument założycielski podpisali liderzy dwudziestu ruchów i stowarzyszeń, obecnie w pracach ORRK bierze udział blisko 70 działających w Polsce zrzeszeń, reprezentujących ponad 750 tysięcy członków. Jednocześnie w pracach ORRK biorą udział przedstawiciele 30 diecezjalnych rad ruchów katolickich.

Przewodniczącą Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich jest Regina Pruszyńska z Federacji Sodalicji Mariańskich. Z ramienia Episkopatu opiekę nad ruchami i stowarzyszeniami pełni bp Józef Kupny, delegat KEP ds. Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda