Home WiadomościArchiwum Dary dla Maryi na 100-lecie rekoronacji

Dary dla Maryi na 100-lecie rekoronacji

Redakcja
100308d.png Jasna Góra w 2010 roku wspomina 100-lecie powtórnej koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Uroczystość ta miała miejsce 22 maja 1910 r., a nowe korony dla Cudownego Wizerunku (poprzednie zostały skradzione), podarował papież św. Pius X.
W jubileuszowym roku rekoronacji jasnogórskiego Obrazu, ojcowie paulini przygotowują dar dla Maryi – nowe, złote korony na Cudowny Obraz oraz nową sukienkę, ufundowaną przez pielgrzymów jasnogórskich. Cały czas trwa zbiórka ofiar pieniężnych i biżuterii, potrzebnych do wykonania tej sukni.

W ubiegłą środę, 3 marca nowe korony dla Matki Bożej Jasnogórskiej pobłogosławił w Watykanie papież Benedykt XVI. Delegacja paulinów na czele z przeorem Jasnej Góry o. Romanem Majewskim oraz twórcą koron Mariuszem Drapikowskim została przyjęta przez Ojca Świętego po audiencji generalnej.

W ramach duchowych przygotowań do 100-lecia rekoronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w sobotę, 6 marca, obchodzona była kolejna sobota Królowej Polski. Uwieńczeniem tej dziewięciomiesiesięcznej modlitwy będzie uroczyste nałożenie na Cudowny Obraz nowych koron i nowej sukienki. Dokładnej daty tej uroczystości jeszcze nie ustalono.

„Począwszy od stycznia br. w pierwsze soboty miesiąca celebrujemy tzw. soboty Królowej Polski. Rozpoczął je 2 stycznia ks. abp Henryk Muszyński, Prymas Polski – wyjaśnia przeor o. Roman Majewski – Na Jasną Górę, przyozdobioną na ten dzień barwami narodowymi, w kolejne pierwsze soboty miesiąca przybywać będzie jeden z pasterzy Kościoła polskiego i przewodniczył będzie głównej mszy św. wieczornej w Kaplicy Matki Bożej. Natomiast od samego rana kaznodzieje głoszący słowo Boże na Jasnej Górze skupiają się na ukazywaniu roli Matki Bożej w dziejach zbawienia i w dziejach naszego narodu”.

W 3. sobotę nowennową 6 marca Mszy św. o godz. 18.30 przewodniczył w Kaplicy Matki Bożej abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki. Na Eucharystii obecni byli m.in. uczestnicy 26. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Przewodników Turystycznych, a wraz z nimi księża biskupi: abp Edmund Piszcz, arcybiskup senior z arch. warmińskiej oraz bp Edward Janiak z Wrocławia. Eucharystię koncelebrował także bp Henryk Tomasik, biskup diec. radomskiej. Na czele wspólnoty paulinów obecni byli: generał Zakonu o. Izydor Matuszewski i przeor klasztoru o. Roman Majewski, który wygłosił powitanie.

„Każdy, kto zatrzymuje się przed Obliczem Maryi Jasnogórskiej dobrze wie, intuicyjnie wyczuwa, że może przelać wszystkie swoje sprawy w serce matki (…) – mówił w homilii abp Władysław Ziółek – Każdy spotyka się z cierpieniem, i każde cierpiące dziecko odczuwa potrzebę przytulenia się do serca matki. Kiedy więc pielgrzymujemy do jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu wiemy, że w tych wszystkich trudnych chwilach nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. U stóp dźwiganych przez nas życiowych krzyży Jezus daje nam zawsze swoją Matkę”.

Metropolita łódzki odwołał się do Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, które co roku są uroczyście odmawiane i powinny być przez wiernych wypełniane: „Jasnogórskie Śluby Narodu są przełożeniem Ewangelii na język i czasy współczesne, i są ciągle aktualne. Winniśmy często wracać do słów tego ślubowania, ponawiając ciągle pragnienie ich wypełnienia”.

Abp Władysław Ziółek przypomniał także, że obecnie w Archidiecezji Łódzkiej, której jest pasterzem, trwa peregrynacja Maryi w Świętym Wizerunku Nawiedzenia. „Cieszymy się Jej obecnością i doświadczamy błogosławionych owoców tego Nawiedzenia. Ta, która od początku bytu naszego narodu otaczała go swoją miłością, opieką i pomocą, niech także dzisiaj da nam miłość wytrwałą i cierpliwą, abyśmy wypełnili wszystkie złożone Bogu i Jej śluby" – podkreślił metropolita łódzki.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / dr

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda