Dębowiec: Zakończenie Jubileuszu 100 lat Saletynów w Polskim La Salette

Ponad 17 tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w niedzielę 18 września 2011 roku w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu w uroczystościach kończących obchody Jubileuszu 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Polskim La Salette. Sumie odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył po raz pierwszy w historii Zgromadzenia i Polskiej Prowincji ordynariusz diecezji Grenoble-Vienne bp Guy de Kerimel.

 
Przychodzimy tu, aby zwrócić się do Maryi, żeby błagać Ją o wstawiennictwo za nami przed Jej Synem. Jako kochająca Matka, dobrze wie czego każdy z nas potrzebuje, czego nam brak by żyć pełnią Przymierza potwierdzonego przez Jej Syna. Ona nas słucha, widzi nasze sytuacje, ale zaprasza także byśmy Jej słuchali, abyśmy przejęli się Bożym Słowem, abyśmy nie przestawali się nawracać. Zaprasza nas abyśmy pozwolili pojednać się z Bogiem przez łaskę Chrystusa, poprzez posługę kapłanów – mówił w swojej homilii Pasterz Kościoła z Grenoble. Niech Dziewica Maryja, Matka Boża z La Salette, uczy nas stawać się wrażliwymi na biedę naszych braci i sióstr i wyprosi nam łaskę Chrystusowej siły działania w służbie braciom i siostrom – podkreślił z mocą na zakończenie homilii bp Kerimel.

Jubileuszową Eucharystię wraz bp. Edwardem Białogłowskim z Rzeszowa, ks. infułatem Wiesławem Szurkiem, wikariuszem generalnym Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów – ks. Silvano Marisą MS i asystentem generalnym – ks. Lesławem Pańczakiem z Rzymu koncelebrowało bardzo wielu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Byli również obecni przedstawiciele trzech saletyńskich prowincji europejskich: ks. Roggio Gian Matteo MS z Włoch, ks. Frantz Monnet MS z Francji i ks. Ludwik Zink MS ze Szwajcarii. Obecny był także Zarząd Prowincjalny Polskiej Prowincji na czele z ks. Władysławem Pasiutem – przełożonym prowincjalnym.

W czasie ofiarowania, ponad czterdziestu delegatów wieńców żniwnych, przyniosło na ołtarz w darze płody rolne w podziękowaniu za tegoroczne zbiory. Na zakończenie mszy św. przełożony prowincjalny ks. Władysław Pasiut MS dokonał uroczystego aktu zawierzenia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Księży Misjonarzy Saletynów oraz Czcicieli Płaczącej Pani – Matce Bożej z La Salette.

Nie zabrakło również podziękowań. Bp Edward Białogłowski w imieniu Pasterza Kościoła Rzeszowskiego, bpa Kazimierza Górnego wyraził  wdzięczność za posługę misjonarzy saletynów, a także złożył życzenia bp. Guy de Kerimelowi, który w tym roku przeżywa potrójny jubileusz: 25-lecia święceń kapłańskich, 10-lecia sakry biskupiej i 5-lecia posługi w diecezji Grenoble.

Natomiast wikariusz generalny – ks. Silvano Marisa MS w imieniu całego Zgromadzenia Misjonarzy Saletynów i Księdza Generałą skierował do Prowincjała Polskiej Prowincji słowa podziękowania za obecność i posługę saletynów w Dębowcu.

Podczas uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem i kopią łaskami słynącej figury Matki Bożej Saletyńskiej wokół placu sanktuaryjnego zostały poświęcone wieńce dożynkowe, które tak licznie przywieźli do Dębowca przedstawiciele z różnych parafii diecezji rzeszowskiej, tarnowskiej, siedleckiej i kieleckiej.

Dzień wcześniej, w sobotni wieczór  bp Guy de Kerimel przewodniczył mszy św. o godz. 20.00 i skierował do zgromadzonych ponad trzech tysięcy pątników swoje pasterskie słowo. Mówił m.in tak: Świętujemy dziś 100-lecie obecności Misjonarzy Saletynów w tym miejscu. Od stu lat oddają się posłudze orędziu Maryi, objawionej w La Salette, w diecezji Grenoble w 1846 roku. I zachęcał: Uczmy się od Maryi kochać Jezusa Ukrzyżowanego, pozwólmy kochać się Jezusowi. Niech On jedna nas z Bogiem. Odkrywajmy piękno miłości, współczucia, to znaczy dzielenia intensywności miłości, która pozwoliła Jezusowi zaakceptować śmierć na krzyżu dla zbawienia ludzi. Pracujmy by Miłość była znana, trudźmy się w służbie pojednania ludzkości z Bogiem. Nie bójmy się już więcej naszej bezradności wobec cierpienia nam podobnych: naszych sąsiadów, tych bliskich i tych dalekich. Naszą siłą jest Miłosierdzie Boga i opieka matczynej miłości Maryi. Postępujmy za Jezusem droga miłości.

Rok Jubileuszowy 100-lecia obecności Misjonarzy Saletynów w Dębowca trwający od dnia 19 września 2010 do 19 września 2011 roku dobiegł końca. Został ogłoszony przez ks. Władysława Pasiuta MS, prowincjała Polskiej Prowincji, dla całej Wspólnoty i Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Dębowcu. Zapraszamy do odwiedzania Polskiego La Salette przez cały rok.

Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: www.sanktuarium.saletyni.pl.  

ks. Piotr Szweda MS
rzecznik Prowincji

Za: www.saletyni.pl