Home WiadomościArchiwum Dominikanie: Bullarium Ordinis Praedicatorum dostępne

Dominikanie: Bullarium Ordinis Praedicatorum dostępne

Redakcja
Od 21 września w „Armarium”, jak nazywa się stworzona przez dominikanów biblioteka cyfrowa, dostępna jest całość ośmiotomowego „Bullarium Ordinis FF. Praedicatorum” – monumentalnego źródła do badań nad historią Zakonu Kaznodziejskiego, opracowanego i wydanego w latach 1729-1740 .

 
Zawiera ono bulle i przywileje dotyczące Zakonu, które wydali papieże – począwszy od Innocentego III w 1215 roku aż do Klemensa XII w 1739 roku. Całość obejmuje łącznie blisko 6 tys. stron druku i przechowywana jest w Bibliotece Kolegium Filozoficzno-Teologicznego Ojców Dominikanów w Krakowie.

Prace nad dziełem zainicjował żyjący w latach 1686-1720 generał dominikanów Antonin Cloche, zlecając je Thomasowi Ripollowi. Gdy z kolei Ripoll został wybrany na generała, prace nad „Bullarium" przekazał Antoninowi Bremondowi. Pierwszy tom ukazał się drukiem w Rzymie w oficynie Hieronima Mainardiego w 1729 roku, a ostatni, ósmy – 11 lat później.

„Egzemplarze >>Bullarium<< przechowywane w naszej bibliotece są zachowane w złym stanie, gdyż zostały zniszczone przez wilgoć i owady. Aby można było z nich korzystać, zostały zdigitalizowane. Obrazy cyfrowe poddano również procesowi rozpoznawania tekstu, co ułatwia wyszukiwanie informacji" – mówi dyrektor Biblioteki Kolegium Filozoficzno-Teologicznego, o. Janusz Kaczmarek.  

Powstała kilka miesięcy temu biblioteka cyfrowa „Armarium" udostępnia najcenniejsze i najbardziej poszukiwane pozycje z dominikańskich bibliotek. Znajdują się w niej systematycznie powiększane: archiwalia, rękopisy, druki liturgiczne i czasopisma wydawane przez dominikanów. „Wszystko to, co może zainteresować zarówno badaczy Zakonu Kaznodziejskiego i kultury polskiej, jak i osoby w inny sposób związane z dominikanami" – tłumaczy o. Kaczmarek.

Biblioteka „Armarium" dostępna jest pod adresem http://bc.dominikanie.pl i należy do Federacji Bibliotek Cyfrowych w Polsce.

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda