Home WiadomościArchiwum Dominikanie: Nie tak łatwo być ojcem – o majowym numerze “W drodze”

Dominikanie: Nie tak łatwo być ojcem – o majowym numerze “W drodze”

Redakcja
Beatyfikacja Ojca Świętego Jana Pawła II zainspirowała redakcję, by sporą część majowego wydania miesięcznika „W drodze” poświęcić ojcostwu. Wydawać się może, że na ten temat napisano i powiedziano już wszystko i że trudno o jakieś szczególnie odkrywcze i świeże myśli. Tyle, że czasem warto poczytać o sprawach oczywistych, które w praktyce życiowej wcale oczywiste nie są.

 
Na przykład jak słowa ojca pięciorga dzieci Wojciecha Walczaka (rozmawia z nim Katarzyna Kolska): Psychologowie mają taką złotą radę na wszystkie problemy: trzeba rozmawiać z dziećmi. Ale jeśli się z nimi nie rozmawiało przez 15 lat, to nawet jeśli ojciec nagle postanowi, że od dziś chce być fajnym, otwartym tatą, który ze swoimi dziećmi jest gotowy porozmawiać na każdy temat, nic już nie zdziała. Jest za późno.

Inny ojciec, Mateusz Matyszkowicz, snuje rozważania filozoficzno-kulturowe, bliskie jednocześnie życiu. I podaje taką definicję ojcostwa: Ojcostwem jest to wszystko, co
robimy jako mężczyźni, to wszystko, co kobieta zrobiłaby inaczej – ani lepiej, ani gorzej, po prostu inaczej. Ciekawa może być perspektywa kobiet-matek czyli Małgorzaty Wałejko i Małgorzaty Sokołowskiej. W konkluzji wspólnego tekstu piszą, że źródłem dobrego ojcostwa jest dobre małżeństwo, innymi słowy: darowanie własnym dzieciom szczęśliwej matki. W końcu czytamy o roli ojca jako „pierwszego katechety", choć stereotyp głosi, że to matka uczy pierwszych modlitw. Wniosek Tomasza Dekerta jest prosty: nie da się przekazać dzieciom wiary, której się samemu autentycznie nie przeżywa.

Nie mogło w miesięczniku zabraknąć tekstów o Janie Pawle II. Znakomity jego biograf George Weigel dowodzi, jak współczesny i jak otwarty był polski papież – wbrew opiniom o jego zacofaniu. Angielski dominikanin Allan White widzi w Janie Pawle II człowieka, który podobnie jak Chrystus w drodze do Emaus, cierpliwie otwierał ludziom oczy i serca na tajemnice Boże. Papieski jest również felieton o. Jana Góry a w nim pytanie o to, co robić dalej, po beatyfikacji.
Warto przeczytać rozmowę pisarza z pisarzem (znanym bardziej z tekstów publicystycznych) czyli Jana Grzegorczyka z Bronisławem Wildsteinem. Można w niej znaleźć dyskusję o książkach Wildsteina, o lustracji, byciu Żydem i Polakiem, o religii, Janie Pawle II i katastrofie smoleńskiej.

List dominikanina Pawła Janocińskiego z Japonii, pisany lekko, żywymi wspomnieniami, dygresyjny, zbliża czytelnika do zrozumienia ogromu tragedii jakim było ostatnie trzęsienie ziemi i tsunami. Byli piękni ludzie, ciekawy świat, wspaniałe widoki – a teraz już ich nie ma.

Trudzącym się nad Pismem Świętym i Tradycją z pomocą przychodzi jak co miesiąc ojciec Jacek Salij. Tym razem pisze o „niedoskonałościach" przypowieści Jezusa.
W okolicach sesji egzaminacyjnej lenistwo atakuje ze zdwojoną siłą. Dlatego w dziale studenckim Akademik o. Jarosław Głodek OP pisze o tym grzechu głównym, który nie zawsze musi być grzechem, jeśli się przyczyny „lenistwa" dobrze rozezna.

W dziale Orientacje znajdziemy tekst Anny Sosnowskiej o filmie Erratum Marka Lechkiego oraz recenzję książki Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego
Krystyny Czerni, której autorem jest Marcin Cielecki. Pozostali felietoniści piszą: Marek Magierowski o wulgarności w życiu publicznym, o. Dariusz Kowalczyk o problemach z prawdą obiektywną, a Ernest Bryll – o losie zwierząt rajskich.

Ewangelie niedzielne i świąteczne komentują dominikanie: Wojciech Surówka, Stanisław Nowak, Tomasz Gaj, Cyprian Klahs, Marcin Jeleń i Wojciech Dudzik.

JB-W/Poznań

Za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda