Home WiadomościArchiwum Droga św. Jakuba – otwarcie kolejnego odcinka

Droga św. Jakuba – otwarcie kolejnego odcinka

Redakcja
Z okazji przypadającej 25 lipca uroczystości św. Jakuba Starszego, w całym kraju odbywa się szereg wydarzeń związanych z Apostołem oraz ze szlakiem pątniczym prowadzącym do jego grobu w Santiago de Compostela.

 
Najważniejszym z tych wydarzeń będzie otwarcie kolejnego odcinka Drogi św. Jakuba, wiodącej do sanktuarium w Santiago de Compostela w Hiszpanii. Tym razem będzie to odcinek szlaku z Ogrodnik na granicy z Litwą do Olsztyna.

Odcinek Camino Polaco – "Suwalszczyzna" i "Mazury i Warmia" zostanie uroczyście otwarty pod patronatem abp. Wojciecha Ziemby, metropolity warmińskiego i bp Jerzego Mazura, ordynariusza diecezji ełckiej.
 
Uroczyste otwarcie suwalsko-mazurskiej Drogi św. Jakuba odbędzie się o godz. 12:00, w bazylice św. Jerzego w Kętrzynie.
 
Odcinek od granicy polsko-litewskiej do Olsztyna przebiega około 313 km przez najciekawsze tereny województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Usiany jest takimi zabytkami jak gotyckie kościoły (Kętrzyn, Reszel, Olsztyn), klasztory (Sejny, Wigry, Święta Lipka, Barczewo), kapliczki i krzyże przydrożne(miedzy Świętą Lipką a Reszlem).
 
Pielgrzymi wędrujący w niewielkich grupach lub samotnie znajdą tu niedrogie, często bezpłatne noclegi w domach parafialnych, kwaterach prywatnych, internatach szkolnych czy schroniskach młodzieżowych (konieczne jest posiadanie własnego śpiwora).
 
Odcinek drogi "Suwalszczyzna", od granicy z Litwą do Bakałarzewa liczy ok. 120 km i można go pokonać w 3-4 dni, natomiast 193-kilometrowy odcinek "Mazury i Warmia" z Bakałarzewa do Olsztyna wymaga 5-6 dni drogi.
Camino Polaco została przebyta już w 2010 roku przez pierwszych pielgrzymów z Łotwy, Austrii, Szwajcarii i Francji.
 
Tym samym oznakowany muszlą szlak dla indywidualnych pielgrzymów połączy północno-wschodni kraniec Polski (a w przyszłości też kraje bałtyckie) ze Zgorzelcem i szlakami pątniczymi w Niemczech i Czechach.
 
Ponadto sympatycy Camino de Santiago zorganizowali liczne wspólne przejścia polskimi szlakami do Composteli: m.in. na Nyskiej Drodze św. Jakuba oraz przygotowywanej Drodze Nadwarciańskiej. W górnośląskim Toszku oraz w Częstochowie odbyły się rajdy rowerowe znakowanymi właśnie odcinkami Szlaku. W wielu miastach maja miejsce tradycyjne Jarmarki Jakubowe: m.in. w Nysie, Wągrowcu, Kętrzynie i Szczyrku.
 
Pierwszy odcinek Szlaku do Santiago w Polsce został otwarty przed sześcioma laty i pod nazwą Dolnośląskiej Drogi św. Jakuba połączył Jakubów koło Głogowa ze Zgorzelcem. Od tego czasu wytyczony, oznakowanych i opisanych zostało ponad 2200 kilometrów Jakubowych Szlaków.
 
Zajmuje się nimi szereg wolontariuszy z lokalnych organizacji pozarządowych. Jedną z nich jest ponadregionalne stowarzyszenie "Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce", które współpracuje z podobnymi organizacjami w innych krajach oraz prowadzi stronę internetową poświęconą rodzimym Szlakom do Santiago.
 
Stowarzyszenie rozpoczęło także dystrybucję Paszportów Pielgrzyma, czyli dokumentów wzorowanych na hiszpańskich Credencialach, dzięki którym pątnicy mogą korzystać z ustalonych miejsc noclegowych oraz uzyskać certyfikat przejścia Drogi św. Jakuba w Polsce. Polskie paszporty można uzyskać korespondencyjne we wrocławskim biurze stowarzyszenia, a niebawem także – w punktach startowych poszczególnych odcinków szlaku.
 
Więcej informacji o polskich trasach Camino de Santiago na stronie internetowej: www.camino.net.pl
 
Droga Świętego Jakuba (Camino de Santiago) to jeden z najstarszych europejskich szlaków pielgrzymkowych. Prowadzi do grobu apostoła Jakuba Starszego, który – według tradycji, mieści się w katedrze w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii.
 
Szlaki, którymi pielgrzymi zmierzali do Santiago, tworzyły gęstą sieć obejmującą niemal cały Stary Kontynent, stając się jednocześnie drogą rozprzestrzeniania kultury i tożsamości europejskiej.
 
Współcześnie odżywa tradycja pielgrzymowania Drogą Świętego Jakuba. Coraz więcej osób wyrusza tym szlakiem ze względów religijnych, kulturalnych, czy krajoznawczych.
 
Rada Europy ogłosiła Drogę pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym i wezwała państwa, przez które przechodzą historyczne odcinki szlaku do ich odnawiania.
 
Podczas swoich odwiedzin w sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela w 1982 r. Jan Paweł II wygłosił "Akt Europejski" zawierający tezy o duchowej jedności Europy. Papież apelował: "Stara Europo (…) odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiały, że twoje dzieje były pełne chwały, a twoja obecność na innych kontynentach dobroczynna. (…) Możesz jeszcze być latarnią cywilizacji i bodźcem postępu dla świata. Inne kontynenty patrzą na ciebie, a spodziewają się po tobie tej samej odpowiedzi, jaką święty Jakub dał Chrystusowi: Mogę."

KAI/slo

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda