Home WiadomościArchiwum Druga sesja Szkoły Formatorek we Lwowie

Druga sesja Szkoły Formatorek we Lwowie

Redakcja
100324j.png We Lwowie-Brzuchowicach od 21 do 26 marca odbywa się druga sesja Szkoły Formatorek Zakonnych. Szkoła ta prowadzona jest przez Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Trzebini we współpracy z Konsultami Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich na Ukrainie (obrządku łacińskiego i grekokatolickiego). Zajęcia Szkoły odbywają się w Instytucie Teologicznym imienia Józefa Bilczewskiego przy Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Lwowskiej. Mszy Świętej inaugurującej drugą sesję Szkoły, odprawionej w obrządku św. Jana Chryzostoma, przewodniczył 21 marca br. ojciec Venedykt Oleksijczuk, przełożony grekokatolickiego klasztoru studytów.

W zajęciach Szkoły, która trwa trzy lata (2009-2011), uczestniczy 45 sióstr zakonnych w większości z Ukrainy, ale również z Białorusi, z Łotwy i ze Słowacji. Podczas drugiej sesji tematem wykładów i zajęć warsztatowych jest tożsamość osoby konsekrowanej. Wykłady i konwersatoria prowadzą zaproszeni wykładowcy: pallotyn ks. mgr Rafał Hołubowski, psycholog, rektor Seminarium Duchownego Pallotynów we Lwowie-Brzuchowicach (zajęcia w języku ukraińskim), oraz dominikanin ojciec mgr Andrzej Kamiński, teolog duchowości z Kijowa (zajęcia w języku rosyjskim).
 
W ramach formacji do modlitwy Słowem Bożym na drodze lectio divina proponowane są wprowadzenia do osobistej modlitwy w oparciu o teksty Ewangelii opisujące relację Szymona Piotra z Jezusem (wprowadzenia w języku polskim, konspekty w języku ukraińskim). Każda z sióstr ma również możliwość skorzystania z indywidualnej rozmowy formacyjnej.
Zespół wychowawców Szkoły tworzą: ks. mgr Grzegorz Pomorski SDS (dyrektor Szkoły, prowadzący zajęcia warsztatowe, kierownik duchowy), ks. dr Piotr Ślęczka SDS (kierownik duchowy, prowadzący drogę lectio divina), mgr Danuta Dybowska (pedagog, terapeuta, prowadząca zajęcia warsztatowe) i dr Kateryna Goncher (psychoterapeuta NEST, prowadząca zajęcia warsztatowe).
 
Centrum Formacji Duchowej w Trzebini rozpoczyna także współpracę z wydawnictwem Svichado we Lwowie, które opublikuje w języku ukraińskim „Zeszyt Formacji Duchowej” nr 35 autorstwa dr Wiesławy Stefan „Uzdrawianie relacji”. Doktor Stefan prowadziła wykłady podczas pierwszej sesji Szkoły Formatorek w listopadzie 2009 r. i znaczna część sióstr sygnalizowała wówczas potrzebę przełożenia treści wykładów wysłuchanych w języku polskim na język ukraiński.

 
Redakcja.
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda