Home WiadomościArchiwum Dziękczynienie Szkół Katolickich

Dziękczynienie Szkół Katolickich

Redakcja
13. Pielgrzymka Stowarzyszenia Szkół Katolickich trwa w czwartek, 16 czerwca na Jasnej Górze. Pod jasnogórskim szczytem zgromadzili się uczniowie szkół, ich rodzice, katecheci, kapłani, pedagodzy, nauczyciele i dyrektorzy szkół. Łącznie ok 3 tys. osób z całej Polski.

O godz. 11.00 została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem biskupa archidiecezji częstochowskiej Antoniego Długosza. Eucharystia miała charakter dziękczynny za beatyfikację Jana Pawła II, za kończący się rok szkolny oraz za uczniów, ich rodziców i pracowników szkół. Biskup Długosz powitał zebranych słowami: „Serdecznie was witam w domu naszej Mamy, gdzie zawsze jest nam bardzo dobrze”.

„Są takie daty w życiu każdej rodziny, do których wracamy każdego roku. Może to być rocznica ślubu ukochanych naszych rodziców, mogą to być imieniny, urodziny nasze, ale także należymy do drugiej rodziny, i jest to rodzina szkolna. W tej szkole także inaugurujemy rok szkolny, kończymy, przeżywamy także uroczystość patrona naszej szkoły. I dzisiaj, w szczególny sposób chcielibyśmy podziękować za patrona waszych szkół, który przez 27 lat kierował wielką rodzina Pana Jezusa, której na imię Chrystusowy Kościół” – mówił podczas homilii biskup Długosz.

Biskup w kazaniu przypomniał postać Jana Pawła II: „W szczególny sposób Jan Paweł II liczył na was, do was mówił: wy jesteście moją nadzieją, wy jesteście nadzieją Kościoła, choćby nikt od was nie wymagał, wymagajcie od siebie, i nie mierzcie człowieka miarą jego uzdolnień intelektualnych, miarą zdrowia, miarą pieniądza, ale sercem, a serce w Piśmie Świętym oznacza sumienie. Bądźcie ludźmi sumienia, takimi ludźmi, którzy otwierają się na propozycje Pana Boga i realizują je w swoich słowach i w swoich sumieniach. To antropocentryzm – zatroskanie o drugiego człowieka, by każdy z nas, jak Jan Paweł II, miał Jego oczy, Jego ręce, Jego serce”.

Na zakończenie homilii kaznodzieja zwrócił się do wiernych: „Niech Bóg wam błogosławi i pamiętajcie o ostatnim akcencie ekumenicznym: mamy jednoczyć w domu, a nie dzielić, w swojej klasie, w szkole, na spotkaniach koleżeńskich, abyśmy byli wielką rodziną, która się kocha i wzajemnie sobie przebacza”.

Uczniowie i nauczyciele złożyli na ołtarzu m.in. chleb, kwiaty, dzienniki lekcyjne oraz zabawki. Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi Zawierzyli się Maryi.

Od godz. 13.30 pielgrzymi uczestniczyć będą w spotkaniach w Kaplicy św. Józefa oraz Sali o. Kordeckiego.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda