Dziękujemy za to, że możemy głosić Ewangelię

Dziękujemy za to, że możemy głosić Ewangelię. Światu potrzebni są dziś chrześcijanie, którzy nie wstydzą się swojej wiary w życiu publicznym – mówił bp Władysław Mering w homilii podczas Mszy św. odprawionej 6 grudnia w toruńskim Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach z okazji 17. rocznicy powstania Radia Maryja.

Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji toruńskiej bp Andrzej Suski. Bp Mering dziękował w homilii za Radio Maryja, Telewizję TRWAM i Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, przygotowującą młodych chrześcijan do udziału w życiu społecznym. – Tacy chrześcijanie, którzy swojej wiary nie zostawią przed drzwiami parlamentu, redakcji, czy szpitala, ludzie naprawdę wolni, nie ulegający wewnętrznej cenzurze, czy politycznej poprawności, ale z miłością głoszący prawdę, bardzo potrzebni są dziś światu – mówił. Zaznaczył jednak, że nawet prawdę można skierować przeciw drugiemu człowiekowi, dlatego tak ważne jest, by głoszenie prawdy podporządkowane było miłości.

Dziękował też inicjatorom i twórcom tych dzieł, szczególnie zaś dyrektorowi Radia Maryja, o. Tadeuszowi Rydzykowi. „Nie byłoby tych narzędzi ewangelizacji, gdyby nie ojca wyobraźnia, zdecydowanie i odwaga” – powiedział.

Kaznodzieja mówił też o narastającym dziś sprzeciwie i dystansie wobec Kościoła, o eksponowaniu i wytykaniu dawnych i obecnych jego wad i grzechów. Przypomniał, że każdy potępiający innych powinien mieć również świadomość własnej słabości i tego, że sam zostanie osądzony, tak jak sądzi swoich bliźnich. – Oskarżanie innych ma w sobie coś diabelskiego, bo to szatan nieustannie oskarża ludzi przed Bogiem – mówił. Podkreślił, że Kościół jest grzeszny, ponieważ przyjmuje każdego z jego grzechem, ale jest również święty – świętością Jezusa Chrystusa. Mówił również, jak wielu świętych pasterzy wydał Kościół, wspominając choćby patrona dnia dzisiejszego, św. Mikołaja.

– Europa walczy z niedzielą, z symbolami chrześcijańskimi, profanuje krzyże i to co święte, walczy z życiem, małżeństwem, rodziną, walczy z uczniami Jezusa skazując ich na margines społecznego życia – mówił bp Mering. – Dziękuję Panu, że Go znamy, że jesteśmy w Jego Kościele i dziękuję za katolickie środki przekazu, szerzące na cały świat Chrystusową Ewangelię – zakończył.

W Eucharystii uczestniczyli biskupi, m.in. bp Stanisław Napierała, bp Tadeusz Płoski i bp Edward Frankowski, kapłani, z o. Tadeuszem Rydzykiem, dyrektorem Radia Maryja, przedstawiciele zgromadzeń zakonnych i licznie zgromadzeni wierni z całej Polski. Obecni byli też przedstawiciele parlamentu i władz samorządowych.

Obchody 17. rocznicy powstania Radia Maryja rozpoczęły się dziś w południe. Zakończą się w poniedziałek 8 grudnia.

za: www.niedziela.pl