Home WiadomościArchiwum Dzień beatyfikacji Jana Pawła II na Jasnej Górze

Dzień beatyfikacji Jana Pawła II na Jasnej Górze

Redakcja
Uroczyście ma być obchodzony dzień beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II – 1 maja na Jasnej Górze.
Pielgrzymi zgromadzeni na placu przed jasnogórskim Szczytem dzięki połączeniu z Watykanem będą mogli uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu. O godz. 10.00 rozpocznie się transmisja Mszy św. beatyfikacyjnej na telebimie ustawionym na placu przed Szczytem.

 
Wieczorne uroczystości dziękczynne za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II rozpocznie o godz. 18.00 dziękczynna procesja ze śpiewem Litanii Loretańskiej na szczyt jasnogórski. Litanię wykonają jasnogórskie chóry w składzie: Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani", Zespół Wokalny „Camerata", Schola Międzyzakonna oraz Jasnogórski Oktet Dęty.

O godz. 18.30 na Szczycie celebrowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem o. Romana Majewskiego, przeora Jasnej Góry.

O godz. 20.00 na błoniach jasnogórskich rozpocznie się wielki, plenerowy koncert inaugurujący 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater". W tym roku inauguracja Festiwalu zbiegła się z beatyfikacją Ojca Świętego Jana Pawła II, stąd koncert wpisuje się w uroczystości związane z wyniesieniem na ołtarze papieża-Polaka. Wystąpi Andreas Scholl, wybitny niemiecki kontratenor, któremu towarzyszyć będzie Morphing Vienna Chamber Orchestra. Koncert jest otwarty dla wszystkich zainteresowanych, serdecznie zapraszamy!

*

W wigilię uroczystości beatyfikacyjnej, a więc w sobotę 30 kwietnia, na Jasnej Górze zakończy się nowenna 9-ciu sobót, przygotowująca wiernych do beatyfikacji Jana Pawła II. Dziewięć kolejnych sobót poprzedzających uroczystości beatyfikacyjne było wypełnionych modlitwą i pogłębioną refleksją nad nauczaniem Jana Pawła II – zwłaszcza nad jego nauczaniem maryjnym.

Program ostatniej soboty nowennowej przed beatyfikacją Jana Pawła II – sobota, 30 kwietnia:


Hasło „W blasku Jana Pawła II"
15.30 – Msza św. w intencji Ojczyzny
16.15 – Nabożeństwo różańcowe
18.30 – Msza św. w intencji papieża Benedykta XVI, połączona z modlitwą dziękczynną za dar beatyfikacji Jana Pawła II
20.00 – Modlitwa różańcowa w intencji pokoju na świecie
21.00 – Uroczysty Apel Jasnogórski
21.45 – Konferencje na temat maryjności Jana Pawła II
24.00 – Msza św. z homilią nt. związków Papieża Polaka z Jasną Górą
Przez całą noc trwać będzie otwarte czuwanie maryjne.

*

Z okazji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II na Jasnej Górze przygotowywana została wystawa przedstawiającą pamiątki Ojca Świętego przekazane dla Jasnej Góry. Ekspozycja prezentowana jest w Muzeum 600-lecia. Do prezentowanych już w Muzeum pamiątek dołączyły nowe eksponaty.

Na wystawie prezentowane są różnorodne pamiątki, jakie przez lata Jan Paweł II pozostawił w jasnogórskim sanktuarium. „Sutanna, ornaty, w których celebrował Msze św., stuła, wyroby złotnicze, jubilerskie w postaci medalików, rzeźby, obrazy, a nade wszystko papieskie różańce – wylicza o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze – Są także wyroby z kości słoniowej, które papież otrzymywał w różnych miejscach świata. Ojciec Święty chciał w ten sposób powiązać kontynenty i również sanktuaria, jest to jakby ‘siatka więzi’, którą on uczynił przez te wota, przez te pamiątki".

„Będziemy znowu wspominać, znowu przeżywać jego katechezę, jego wiarę, jego naukę" – podkreśla o. Jan Golonka wskazując cel tworzonej wystawy.

Z okazji beatyfikacji Jana Pawła II powstał specjalny album, ukazujący wota papieskie ofiarowane Jasnogórskiej Matce Kościoła. Album już za kilka dni ukaże się na rynku wydawniczym.

„Na Jasnej Górze jest dużo darów przekazanych przez Jana Pawła II dla Matki Bożej. Chlubimy się tym i cieszymy. Te najcenniejsze Jego wota złożone są przy Matce Bożej, na ołtarzu Ojczyzny. Przestrzelony i zakrwawiony pas od sutanny z zamachu 13 maja jest i pozostanie na wieczną rzeczy pamiątkę tej historii, ale i również Jego czci i przywiązania do Tej, którą tak obdarzał troską, życzliwością, pamięcią i modlitwą. Można powiedzieć, jest to relikwia Jana Pawła II" – mówi o. Jan Golonka, kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze.

Marek Soczyk z Jasnogórskiej Fundacji „Pro Patria" informuje, że wystawa składa się z poszczególnych części. Pierwsza to pamiątki, które już należą do ekspozycji Muzeum 600-lecia, druga część przeznaczona będzie na przedmioty przestrzenne – przede wszystkim na dwa trony papieskie znane z bezpośrednich wizyt Ojca Świętego na Jasnej Górze, trzecią część stanowić będą małe wota jak na przykład różańce, medale i monety, umieszczone w specjalnej gablocie.

Muzeum 600-lecia czynne będzie:
– w sobotę, 30 kwietnia: od 9.00 do 17.00
– w niedzielę, 1 maja: od zakończenia transmisji Mszy św. beatyfikacyjnej do godz. 17.00
– w poniedziałek, 2 maja: od 9.00 do 17.00
– w środę, 3 maja (uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski): od 13.00 (po Sumie Pontyfikalnej) do 17.00.

*

Na murach jasnogórskich przygotowana została wystawa zdjęć przedstawiających papieża Jana Pawła II podczas wizyt na Jasnej Górze. 60 dużych fotogramów zawieszonych zostało wzdłuż muru jasnogórskiego na placu przed Szczytem oraz na murze wzdłuż Bastionu św. Jakuba.

Autorem większości zdjęć, bo aż 56-ściu, jest częstochowski fotografik Zdzisław Sowiński. Jako fotograf jasnogórski, a później fotografik częstochowski, był przy wszystkich sześciu wizytach Jana Pawła II na Jasnej Górze. Na ekspozycji znalazły się także dwa zdjęcia Jana Pawła II wykonane przez obecnego fotografa jasnogórskiego Krzysztofa Świertoka, jedno aut. Zbyszko Siemaszko i jedno aut. fotografa watykańskiego. Przygotowanie ekspozycji zajęło 4 tygodnie. Sześć największych fotogramów ma wymiary 3 na 4 metry, pozostałe – 2 metry na 1,4. Prace koordynował Zdzisław Sowiński. Druk wykonała Drukarnia Allegro-Druk z Borowianki k. Częstochowy.

*

Program uroczystości beatyfikacyjnych Sługi Bożego Jana Pawła II na Jasnej Górze:

godz. 18.00 – Procesja Maryjna po wałach Jasnej Góry
– śpiew Litanii Loretańskiej:
– Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani"
– Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata"
– Schola Międzyzakonna
– Jasnogórski Oktet Dęty

godz. 18.30 – Msza św. dziękczynna za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II –

godz. 20.00 – uroczysty Koncert Inauguracyjny 21. Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater na błoniach jasnogórskich

  • Andreas Scholl (Niemcy) – kontratenor
  • Morphing Vienna Chamber Orchestra (Austria)

Tomasz Wabnic – kierownik artystyczny

o. Stanisław Tomoń
BPJG

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda