Home WiadomościArchiwum Dzień świętego Władysława – Święto węgierskiej Polonii u Chrystusowców

Dzień świętego Władysława – Święto węgierskiej Polonii u Chrystusowców

Redakcja
090701z.jpg W dniu 27 czerwca w Budapeszcie odbyły się obchody „Dnia świętego Władysława” – patrona osiadłej na Węgrzech Polonii. Rozpoczęła je Msza Święta w kościele polskim pw. „Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych" celebrowana przez biskupa diecezji w Székesfehérvár Nándora Takácsa w asyście ks. Leszka Kryży SChr – proboszcza polskiej parafii personalnej w Budapeszcie oraz ks. Marka Wojtonisa – lazarysty pełniącego posługę kapłańską na Węgrzech.

Po uroczystościach w kościele świętowano dalej w pobliskim parku na pikniku polonijnym.
Wśród gości, którzy zaszczycili uroczystość byli: pan minister Jan Borkowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, biskup diecezji w Székesfehérvár dr Nándor Takács, pan senator RP Piotr Zientarski, pan István Tarlós – poseł Zgromadzenia Narodowego Węgier i patron honorowy święta, pan radca Marcin Sokołowski – konsul Rzeczypospolitej Polskiej na Węgrzech, pan Tadeusz Pilat – prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, pani Barbara Rud – pełnomocnik zarządu Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz przedstawiciele węgierskiego parlamentu.
 
Obecni byli przedstawiciele samorządów mniejszości polskiej i Polonia z różnych regionów Węgier oraz członkowie najważniejszych organizacji polonijnych, dyrektorzy instytucji polonijnych i liczni reprezentanci mediów.
Ze szczególną radością powitano pana Lajosa Verbai – burmistrza X dzielnicy Budapesztu, w której znajduje się kościół i Dom Polski.
 
Również w części oficjalnej pikniku odbyło się uroczyste przekazanie nagród „Świętego Władysława” i „Zasłużony dla węgierskiej Polonii”, a ich laureatami został między innymi „Chór św. Kingi” działający od 4 lat przy Stowarzyszeniu Katolików Polskich na Węgrzech pw. świętego Wojciecha i przy polskiej parafii personalnej.
 
Uroczystości towarzyszyły dwie wystawy: „Solidarność – Opozycja i Kultura w Polsce 1980 1989” oraz „Polskie i węgierskie plakaty wyborcze z roku 1989”, a także rozmowa przy okrągłym stole o kształtowaniu się życia Polonii węgierskiej po zmianach ustrojowych w Europie Środkowej. Na scenie wystąpiły chóry i zespoły polonijne z Węgier oraz goście z Polski.
 
Również w dniu święta węgierskiej Polonii w godzinach popołudniowych w Ambasadzie RP w Budapeszcie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polonii z Marszałkiem Sejmu RP panem Bronisławem Komorowskim. W spotkaniu uczestniczył także ks. Leszek Kryża SChr – proboszcz polskiej parafii w Budapeszcie. Panu Marszałkowi towarzyszył pan Jan Borkowski – Sekretarz Stanu w MSZ RP, pani Joanna Stempińska – Ambasador RP na Węgrzech oraz pan Marcin Sokołowski – Konsul RP na Węgrzech.
 
W trakcie wizyty w Budapeszcie Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przybył na Węgry by uczestniczyć w węgierskim parlamencie w obchodach 20. rocznicy obalenia żelaznej kurtyny, złożył wieniec przed pomnikiem gen. Józefa Bema i przy tablicy w Parku Męczenników Katynia, a przede wszystkim
 
ks. Leszek Kryża SChr

Za: www.tchr.org

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda