Home WiadomościArchiwum Film o uzdrowionej zakonnicy za wstawiennictwem JPII

Film o uzdrowionej zakonnicy za wstawiennictwem JPII

Redakcja
W Warszawie odbył się przedpremierowy pokaz filmu: „Santo subito. Niewyjaśnione uzdrowienie”. Dokument Grzegorza Tomczaka ukazuje opowieść chorej na Parkinsona s. Marie Simon-Pierre, która w cudowny sposób została uzdrowiona dzięki modlitwie za pośrednictwem zmarłego Papieża.

 
Jedyny taki film udało się zrealizować Telewizji Polskiej. Narracja filmu rozwija się w rytmie codziennego życia francuskiej zakonnicy w jej klasztorze oraz pracy na oddziale położniczym w Puyricard koło Aix-en-Provence. Na ekranie widzimy prostą, bezpośrednią zakonnicę, która bez cienia egzaltacji w nadzwyczaj konkretnych słowach opowiada szczegóły swej choroby i niespodziewanego powrotu do zdrowia.

W 2001 r. u tej 44- letniej zakonnicy zdiagnozowano chorobę Parkinsona, tę samą, na którą cierpiał Jan Paweł II. Jej stan pogarszał się z miesiąca na miesiąc. Siostra opowiada w filmie, że nie mogła pisać, utrzymać szklanki w lewej ręce ani prowadzić samochodu z powodu niedowładu lewej nogi.

Głęboko przeżyła śmierć Jana Pawła II. Mówiła, że odszedł przyjaciel. W swej wspólnocie w Bourgoin-Jallieu oglądała w transmisję z pogrzebu Ojca Świętego. Siostry spontanicznie zaczęły modlić się za jego wstawiennictwem o jej uzdrowienie.

13 maja w święto Matki Boskiej Fatimskiej Benedykt XVI udzielił dyspensy w sprawie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Karola Wojtyły. Nazajutrz rozpoczął się „łańcuch modlitw" wszystkich wspólnot zgromadzenia Małych Sióstr Macierzyństwa Katolickiego- francuskich i afrykańskich – o uzdrowienie s. Marie.

Nie pomagało. Mięśnie siostrze sztywniały, ból wzrastał. Nie dawała rady kontynuować pracy w szpitalu w Puyricard koło Aix-en-Provence, gdzie odpowiadała za 46-łóżkowy oddział położniczy. 2 czerwca poszła do przełożonej, s. Marie Thomas Fabre prosząc zwolnienie z tej pracy. Ta żachnęła się mówiąc: „Jan Paweł II nie powiedział jeszcze ostatniego słowa!" Dała jej kartkę by napisała: „Jan Paweł II". Nic nie można było odczytać.

Na filmie można obejrzeć kartkę z autentycznym zapis tych słów. Litery są bardzo niewyraźne i mają charakter – jak wyjaśnia występujący przed kamerą doświadczony grafolog – charakteru pisma jakim posługują się osoby stare i chronicznie chore tuż przed swoja śmiercią.

„Wieczorem była wspólna modlitwa z siostrami w kaplicy i posiłek – wspomina dalej na filmie siostra Marie Simon-Pierre – Gdy wróciłam do pokoju, poczułam nagle potrzebę pisania. Napisałam kilka słów i ku mojemu zaskoczeniu pismo było wyraźne". I tę kartkę, napisaną zupełnie inaczej także możemy zobaczyć na ekranie filmu. .

„Położyłam się spać, a mój sen był zupełnie inny niż zwykle – kontynuuje siostra. – Zniknęło napięcie i ból mięśni, pojawiło się dawno nieodczuwane uczucie odprężenia".

„Obudziłam się o 4.30 rano, byłam radosna i odczuwałam potrzebę modlitwy. Zeszłam do kaplicy, gdzie modliłam się przed Najświętszym Sakramentem, odmawiając Różaniec i rozważając tajemnice światła. Później była wspólna modlitwa i Msza św. Miałam już pewność, że zostałam uzdrowiona, poczułam przypływ sił i ochotę do pracy" – dodaje.

Jednak nie przyznała się od razu do faktu uzdrowienia. Poszła na oddział i zajmowała się dziećmi. Po raz pierwszy od dawna napisała list. Wreszcie zdecydowała się opowiedzieć przełożonej. Ta znów poprosiła, by napisała: „Jan Paweł II". Pismo było czytelne.

W filmie występuje także lekarz siostry dr Xavier David. Prezentuje się jako racjonalista wychowany w duchu kartezjańskim. Przyznaje, że wyzdrowienie siostry Marie Simon-Pierre było dlań zjawiskiem, którego wiedza medyczna w żaden sposób nie jest w stanie wyjaśnić.

Film zostanie wyemitowany w pierwszym programie Telewizji Polskiej wieczorem 30 kwietnia, w wigilię beatyfikacji Jana Pawła II.

Reżyser Grzegorz Tomczak zapowiada, że w trakcie uroczystości beatyfikacyjnych 1 maja, zostanie nakręcona druga cześć filmu, z udziałem uzdrowionej siostry biorącej udział w Mszy beatyfikacyjnej oraz innych pielgrzymów.
 
KAI/ad

Za: www.deon.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda