Home WiadomościArchiwum Filologia hebrajska u franciszkanów w Toruniu

Filologia hebrajska u franciszkanów w Toruniu

Redakcja

27 czerwca br. w toruńskim klasztorze franciszkanów została podpisana pre umowa pomiędzy Urzędem Marszałkowskim a Prowincją św. Franciszka z Asyżu w sprawie budowy Wyższej Szkoły Filologii Hebrajskiej w Toruniu, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Urząd Marszałkowski reprezentowali marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Edward Hartwich, zaś przedstawicielem prowincji i beneficjenta był prowincjał o. Adrian A. Buchcik OFM.

W czasie uroczystości o. Buchcik powiedział: „Chcielibyśmy, aby ta inwestycja była wkładem naszej prowincji w świętowanie jubileuszu 800-lecia powstania naszego zakonu”. Piotr Całbecki wyraził wdzięczność franciszkanom za obecność i pracę oraz za to, że społeczność miasta do kogo odnosić się w poszukiwaniu trwałych wartości trwałych. „Dzięki temu projekt wzbogaci nasze województwo o nową płaszczyznę dialogu” – dodał marszałek.

Głos zabrał senator RP Jan Wyrowiński, który podkreślił, że budowa centrum to „wielka sprawa”, do której franciszkanie są szczególnie predestynowani ze względu na prowadzenie Kustodii Ziemi Świętej. „Cieszę się z faktu, że mogę uczestniczyć w wydarzeniu historycznym dla Torunia, dla Europy środkowo-wschodniej. Gratuluję” – zakończył senator.

”W 1645 roku doszło w Toruniu do słynnego kolokwium, do braterskiej rozmowy ludzi różnych wyznań. Toruń od wieków jest miastem dialogu. Akceptujemy dzieło powstania szkoły filologii hebrajskiej i wyrażamy zgodę na budowę” – powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po podpisaniu pre umowy odbyła się konferencja prasowa z udziałem wyżej wymienionych osób, do których dołączyli: Rafał Bruski – wojewoda kujawsko-pomorski, Barbara Królikowska-Ziemkiewicz – przewodniczącą komisji infrastruktury i ochrony środowiska rady miasta oraz o. dr Maksymin Tandek – przełożony toruńskiego klasztoru.

za www.franciszkanie.net

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda