Home WiadomościArchiwum Formacja w zakonie braci mniejszych

Formacja w zakonie braci mniejszych

Redakcja
W dniach od 2-6 V 2011 w klasztorze franciszkańskim w Warszawie spotkał się sektor formacji i studiów zakonu braci mniejszych, przynależny do Konferencji Północnosłowiańskiej (Nordslavica). Przybyło 21 wychowawców z prowincji czeskiej, polskich, słowackiej i ukraińskiej. Z sekretariatu generalnego ds. formacji i studiów w spotkaniu udział wzięli o. Vidal Rodríguez López OFM, sekretarz, i o. Sergiusz Bałdyga OFM, zastępca sekretarza.

 
Tematem wiodącym spotkania było Słowo Boże w formacji braci mniejszych. Miał on swoje podstawowe odniesienie do niedawno opublikowanej przez papieża Benedykta XVI Adhortacji apostolskiej "Verbum Domini". Najpierw o. Vidal dokonał próby odczytania "Verbum Domini" w kluczu myśli franciszkańskiej, potem o. Sergiusz rozwinął myśl o Słowie Bożym w trzech aspektach: powołania, rozeznania powołania i ślubu posłuszeństwa. Ostatnim mówcą był o. Witosław Sztych OFM, sekretarz Konferencji Północnosłowiańskiej ds. formacji i studiów i organizator spotkania; mówił on o Słowie Bożym inspirującym śluby zakonne ubóstwa i czystości.

Aktualnie w Konferencji Północnosłowiańskiej zakonu braci mniejszych jest 248 zakonników na różnych etapach formacji początkowej: 38 postulantów, 33 nowicjuszy i 177 profesów czasowych. Kilkunastu z nich przygotowuje się do posług w rycie grekokatolickim.

Za: www.franciszkanie.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda