Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Gdynia: Litania Miast 2010

Franciszkanie – Gdynia: Litania Miast 2010

Redakcja
„To już piękna gdyńska tradycja" – powiedział prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek, " że pierwszego listopada spotykamy się przy gdyńskim krzyżu". Słowa te pan Prezydent wypowiedział na pczątku kolejnej edycji Litanii Miast. Inicjatywa ta gromadzi ludzi w kilkunastu miastach Polski. Ideą Litanii Miast jest modlitwa i ożywianie pamięci o zmarłych.

 
W tym roku pod krzyżem obok Urzędu Miasta w Gdyni modlono się za zmarłych gdyńskich nauczycieli, którzy oddali swe życie w walce za Ojczyznę.

Oglądano więc pokazy multimedialne, słuchano poezji, a przede wszystkim pięknej opowieści o losach nauczycieli, wykładowców, instruktorów związanych z Gdynią, którzy nie zawahali się zapłacić najwyższej ceny w walce o wolność i polskość. Punktem kulminacyjnym była oczywiście litania do wszystkich świętych, którą prowadził Chór Franciszkańskiego Centrum Kultury w Gdyni (pod dyr. Bogny Swiłło). Chór także animował śpiew podczas całego spotkania.

Największą grupą byli harcerze, którzy brali czynny udział w spotkaniu (odczytywali intencje modlitwy powszechnej, a na zakończenie zaśpiewali pieśń stojąc z pochodniami w dłoniach).

Podniosła atmosfera, wiele ważnych wiadomości o naszym mieście i wspólna modlitwa – to wystarczające powody, by być obecnym na Litanii Miast. Ks. Paweł Nawrot, organizator Litanii w Gdyni zaprosił na koniec – po błogosławieństwie kapłanów – na przyszły rok.

Więcej na: www.gdynia.franciszkanie.pl (film z Litanii Miast 2010 na Franciszaknie TV)

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda