Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Kalwaria Pacławska: Pielgrzymka Strażaków

Franciszkanie – Kalwaria Pacławska: Pielgrzymka Strażaków

Redakcja
Ponad tysiąc strażaków i dwieście pocztów sztandarowych z województwa podkarpackiego przybyło na doroczną pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Okolicznościowe kazanie do pątników wygłosił prowincjał franciszkanów z Krakowa o. Jarosław Zachariasz.
Zakonnik pokazał strażakom analogię, jaka zachodzi pomiędzy postawą Dobrego Pasterza z niedzielnej Ewangelii a ich służbą, która polega m.in. na trosce o powierzone sobie owce, włącznie z całkowitą ofiarą z siebie dla ich dobra.


Przypomniał też znane z mediów związki franciszkanów ze strażakami: o. Melchiora Fordona z Grodna, który w czasie I Wojny Światowej uratował przed rozstrzelaniem trzynastu strażaków; św. Maksymiliana – twórcę jednostki ochotniczej straży pożarnej w Niepokalanowie, i o. Mychalego Judgego – kapelana nowojorskiej straży, który zginął na służbie, spiesząc z pomocą podczas zamachu terrorystycznego na World Trade Center.

Prowincjał franciszkanów zawierzył podkarpackich strażaków opiece Maryi i św. Floriana i pobłogosławił im i ich rodzinom, zapewniając ich, że tylko Chrystus, Dobry Pasterz zdolny jest „przeprowadzić ich przez strefę zagrożenia".

Jednocześnie zachęcił ich do wdzięczności Bogu za dotychczasowe łaski, przytaczając świadectwo swojego znajomego strażaka, który kiedyś mu się zwierzył: „Wiesz, Pan Bóg tyle razy ratował mnie od śmierci, że nie mogę już byle jako żyć".
 
Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Janusz Konieczny ofiarował przełożonemu krakowskiej prowincji franciszkanów statuetkę św. Floriana. Podziękował także kustoszowi sanktuarium o. Jarosławowi Karasiowi. „Gwardianowie się zmieniają, a życzliwość pozostaje" – wyznał.

Ze strażakami z Podkarpacia pielgrzymowali do Kalwarii również Podkarpacki Komendant Wójewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie nadbrygadier Zbigniew Szablewski i Diecezjalny Duszpasterz OSP ks. Mieczysław Rusin.

Co roku wojewódzka pielgrzymka strażaków odbywa się w pierwszą niedzielę maja (4 maja Kościół wspomina św. Floriana, patrona strażaków – przyp. red.). W tym roku, ze względu na beatyfikację Jana Pawła II, 17. pielgrzymka wojewódzka została przesunięta na 15 maja.

jms / zdj. br. M. Markowicz

Za: www.zakonfranciszkanow.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda