Home WiadomościArchiwum Franciszkanie – Kraków: Powrócił w relikwiarzu

Franciszkanie – Kraków: Powrócił w relikwiarzu

Redakcja
Jakub Strzemię (1340-1409) – kiedyś przełożony krakowskiego klasztoru franciszkanów, później misjonarz Rusi Czerwonej i arcybiskup halicki wrócił do grodu Kraka. Po sześciu wiekach – w relikwiarzu. 21 października, w liturgiczne wspomnienie bł. Jakuba w bocznym ołtarzu bazyliki przy Franciszkańskiej 2 zostały uroczyście umieszczone relikwie Błogosławionego.

 
Prowincjał franciszkanów o. Jarosław Zachariasz OFMConv podjął się próby wyjaśnienia symboliki ozdobnego naczynia w kształcie krzyża, opasanego franciszkańskim sznurem, w którym zostały umieszczone doczesne szczątki Błogosławionego.

"Ta bryła przywołuje skojarzenia z czymś, co może przypominać skrzynię z ukrytym skarbem. Ale przypominać może piecyk, w którym powinien płonąć ogień. Może także przypominać krematorium, miejsce, w którym spełniło się marzenie innego naszego współbrata – św. Maksymiliana, aby być startym na proch dla Chrystusa i Niepokalanej" – interpretował.

"Kto przed relikwiarzem staje, powinien oczami wiary uświadomić sobie, że tam jest jednak coś, co żyje i płonie, promieniuje świętością" – dodał.

Przełożony prowincji wyznał, że przy relikwiach współpatrona krakowskiej prowincji franciszkanów modli się o świętość swoją i swoich współbraci, która jest powołaniem każdego człowieka.

"Człowiek, który otwiera się przed świętością i przyjmuje ją w siebie, wewnętrznie się nawraca i oczyszcza – jest inny niż przedtem; inne są jego drogi; inne są jego uczynki" – przekonywał.

Franciszkanie wraz z wiernymi dziękowali Bogu za "dar życia, dokonań i świętości bł. Jakuba Strzemię".

Prosili, aby był nadal ich patronem i wzorem wiernego życia radami ewangelicznymi, gorliwości i miłości względem ludzi i dbałości, nie tylko o ich sprawy duchowe, ale i o doczesne; aby otaczał ich nadal swoją opieką i wsparciem.

Przyzywali również jego wstawiennictwa dla Polski. "Wspieraj nasz kraj swoim przemożnym wstawiennictwem u Boga. Wszystkim politykom uproś łaskę realnego widzenia potrzeb obywateli naszego państwa, aby zaradzali niesprawiedliwości, biedzie, wyzyskowi, brakowi pracy, poniżaniu słabych i chorych."

Relikwiarz został wykonany przez wielokrotnie nagradzanego w kraju i zagranicą krakowskiego artystę prof. Wincentego Kućmę. W swojej twórczości rozwija działalność w zakresie rzeźby monumentalnej, małych form rzeźbiarskich, medalierstwa, rysunku, projektowania wnętrz sakralnych oraz urbanistyki.

Za swoją pracę artystyczną był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał m.in. Order Polonia Restituta II – Komandorski z Gwiazdą, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski OOP, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Eqvitem Commendatorem Ordinis Sancti Gregorii Magni i Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Rzeźbiarz jest autorem m.in. Pomnika Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku, Pomnika poległym w obronie Ojczyzny w Częstochowie, Pomnika Powstania Warszawskiego w Warszawie, Pomnika Jana Pawła II w Sochaczewie, Pomnika Armii Krajowej w Kielcach czy Łuny dymów krematoryjnych oraz Epitafium w Oświęcimiu.

jms

Za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda