Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: O. dr Arkadiusz Czaja o skuteczności zeznań świadaka

Franciszkanie: O. dr Arkadiusz Czaja o skuteczności zeznań świadaka

Redakcja
100715b.png Ojciec dr Aradiusz Czaja OFM jest autorem kolejnej nowej ksiażki z zakresu Kodeksu Prwa Kanonicznego. Tym razem podejmuje temat skuteczności zeznań świadka w procesie sądowym.
Sądownictwo kościelne jest jednym z istotnych wymiarów życia wspólnoty Kościoła katolickiego zarówno w wymiarze teologiczno-duszpasterskim oraz wymiarze prawno-organizacyjnym. Odpowiedzialność za Kościół i wiernych jest podstawowym wyznacznikiem posługi sądownictwa kościelnego.

Na przestrzeni wieków wypracowano procedurę dotyczącą procesów sądowych, mającą na celu poznanie prawdy, a tym samym zmierzającą do jednoznacznego rozstrzygnięcia zaistniałej sprawy, która wymaga szybkiego i sprawiedliwego rozwiązania prawnego przez kompetentną instytucję. Jednocześnie z procedurą procesową wykształciła się instytucja świadka, która odgrywa ważną rolę w każdym procesie. Pomocne w osiągnięciu prawdy mogą być zeznania świadka zgodne z rzeczywistością poznaną za pomocą zmysłów. Obowiązkiem świadka jest wyjawienie całej prawdy przed sądem.
Przedmiotem rozważań zawartych w pracy doktorskiej była próba nakreślenia i uporządkowania norm prawnych dotyczących kryteriów oceny skuteczności zeznań świadka, przy uwzględnieniu wiedzy i doświadczenia, jakie dają dziedziny nauki, którymi są prawo, filozofia, teologia i psychologia.
 
Prezentowana praca może się przyczynić do wstępnego uporządkowania aktualnej wiedzy prawniczej z zakresu oceny skuteczności dowodu z zeznań świadka oraz pełniejsze zrozumienie zachodzących reakcji, które towarzyszą osobie przesłuchiwanej.
Podsumowując wyniki badań przeprowadzonych w związku z opracowaniem podjętego w rozprawie tematu „Skuteczność zeznań świadków w kanonicznym procesie spornym”, trzeba stwierdzić, że zawsze świadek odgrywa ważną rolę w postępowaniu sądowym. Istotnym walorem niniejszej rozprawy o skuteczności zeznań świadków w postępowaniu kanonicznym wydaje się być ukazanie całościowo osoby świadka oraz specyfiki przesłuchania świadka, szczególnie przedmiotu i procedury przesłuchania.
 
Praca jest nowym ujęciem problemu skuteczności zeznań świadków, w którym łączy się normy prawa kanonicznego z rozszerzeniem o wyniki badawcze innych dziedzin nauki. Wszystkie unormowania prawne oraz wskazówki dotyczące prawidłowego zapisu i okoliczności oraz wiedza o determinantach psychologicznych, które są istotne i pomocne przy ocenie zeznań, a zachodzące w czasie ich przebiegu, wpływają bowiem na obiektywną ocenę sędziowską.
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda