Home WiadomościArchiwum Franciszkanie: Wielka radość w Chianciano Terme

Franciszkanie: Wielka radość w Chianciano Terme

Redakcja
100824e.png Poświęcenie Kościoła to piękna i długo oczekiwana chwila nie tylko dla Braci Mniejszych, ale również dla wszystkich wiernych. Ogromna to radość. Trudno ją ująć w słowa. Nie spodziewaliśmy się, że w naszym życiu będzie spełnione to marzenie – powiedział Kustosz Sanktuarium – o. Kajetan Dzienisz OFM na rozpoczęcie uroczystej celebracji w dniu 16 sierpnia 2010 r.


Franciszkanie z Polski przyjechali do Chianciano Terme na zaproszenie toskańskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych pw. św. Franciszka stygmatyzowanego, 20 września 2000r, obejmując pieczę nad powierzonym im kościołem klasztornym i przylegającym do niego konwentem. Kościół skonstruowano w latach 30-stych ubiegłego wieku. Pierwsza Msza św. w nim sprawowana miała miejsce 13 sierpnia 1933r. Na przełomie lat świątynia była nieustanie rozbudowywana przez braci prowincji toskańskiej. Główne etapy miały miejsce w latach 1940- 1956 i 1966- 1970. Ostatnie prace, już podjęte przez zakonników polskich rozpoczęły się w roku 2003 i trwały do roku 2009.
 
W tym to roku kustosz sanktuarium o.Kajetan Dzienisz OFM rozpoczął przygotowania zmierzające do konsekracji świątyni, która od października 2005 roku uzyskała tytuł Diecezjalnego Sanktuarium pw. Św. Antoniego z Padwy.
Konsekracji kościoła dokonał ordynariusz diecezji Montepulciano- Chiusi – Pienza, J.E. Bp. Rodolfo Cetoloni OFM w asyście obecnego kustosza sanktuarium o. Kajetana Dzienisza OFM, pierwszego kustosza o. Chryzostoma Fryc OFM, o. prowincjała prowincji Toskańskiej o. Paolo Fantaccini, delegata polskiej prowincji św. Franciszka o. dra Alojzego Pańczaka OFM, zaproszonych kapłanów, osób konsekrowanych i licznie zgromadzonych wiernych.
 
Nad przebiegiem ceremonii czuwał o. dr Kamil Paczkowski OFM, który pełnił rolę ceremoniarza Ks. Biskupa. Do samej uroczystości wierni zostali przygotowani poprzez triduum poprowadzone przez zaproszonych kapłanów.
Piękno liturgii konsekracji kościoła przypomniała nam wszystkim o wielkiej miłości Boga, który udziela swej łaski w sakramentach świętych sprawowanych w świątyniach na własność Mu przeznaczonych.
o. Kustosz wraz z całą wspólnotą braci konwentu św. Antoniego wyraża wdzięczność wszystkim, którzy wspierali przez lata to piękne dzieło.
 
Faustyn Sławiński OFM

Za: www.franciszkanie.net.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda