Francja: Spotkanie na rzecz dialogu

0000101124f.png W Lourdes od 22 listopada trwa spotkanie poświęcone ekumenizmowi i dialogowi międzyreligijnemu "Pro dialogo", w którym biorą udział franciszkanie z Francji, Włoch, Chorwacji, Rumunii, Malty, Indonezji, Kolumbii, Indii, Kazachstanu, Szwecji i Polski.

Polskę reprezentują z Prowincji św. Maksymiliana: o. Roman Zioła OFMConv i o. Mateusz Stachowski OFMConv.

Zakonicy dzielą się swym doświadczeniem z miejsc, w których posługują. "Poznawanie sposobów działania franciszkanów z różnych stron świata, różnych kultur jest niezwykle ubogacające, co więcej – pomaga odkrywać nowe środki i formy dialogu" – relacjonuje o. Mateusz Stachowski.

Ważnym punktem spotkania będzie omówienie zbliżającej się rocznicy spotkania Jana Pawła II z przedstawicielami różnych religii w Asyżu w 1986 roku, zwłaszcza pod względem odkrywania owoców tamtego spotkania i jednoczenia działań franciszkańskich prowincji na świecie na rzecz pokoju i dialogu.

Ze strony Prowincji św. Maksymiliana o. Roman Zioła przedstawi działania Domu św. Maksymiliana w Gdańsku na rzecz dialogu (przede wszystkim coroczne spotkanie "Asyż w Gdańsku"), a zwłaszcza nowy projekt "Wyspa św. Franciszka".

Spotkanie "Pro dialogo" odbywa się po raz trzeci. W minionych latach franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv) spotkali się w Asyżu (Włochy) i Bacau (Rumunia).

oms / red.

Za: www.franciszkanie.pl.