Home WiadomościArchiwum Habilitacja ks. Lucjana Szczepaniaka

Habilitacja ks. Lucjana Szczepaniaka

Redakcja
090530i.jpg Wydział Teologiczny Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zyskał nowego doktora habilitowanego. Jest nim pracujący w Szpitalu Uniwersyteckim CM w Prokocimiu – ks. Lucjan Szczepaniak SCJ. 19 maja br., przed Radą Wydziału pomyślnie zaprezentował swe kolokwium

 Ks. Lucjan Szczepaniak uzyskał stopień naukowy: dr habilitowany nauk teologicznych, w zakresie teologii moralnej na podstawie dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy pt. „Troska o dziecko umierające w szpitalu. Studium z pogranicza medycyny i teologii moralnej”. Recenzentami pracy z Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych byli: ks. prof. Paweł Góralczyk z Uniwersytetu kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz ks. prof. Alojzy Marcol z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Ze strony PAT-u recenzją pracy zajęli się ks. dr hab. Marian Machinek MSF kierujący Zakładem Teologii Moralnej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz ks. dr hab. Tadeusz Biesaga SDB, dyrektor Międzywydziałowego Instytutu i Kierownik Katedry Bioetyki PAT. Zanim rozprawa została zaprezentowana na kolokwium, nad wszystkim czuwali ks. prof. Jan Kowalski, pod którego pieczą ks. Lucjan zdobywał wszystkie naukowe szlify oraz prof. Jerzy Armata, były kierownik Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej CM UJ.

– To wielkie osiągnięcie związane z wysiłkiem intelektualnym ale i zdrowotnym, zważywszy na codzienną pracę księdza Lucjana w szpitalu – powiedział prowadzący kolokwiom habilitacyjne dziekan Wydziału Teologicznego – ks. dr hab. Jan Szczurek. – Gratuluję rodzinie księdza Lucjana i Zgromadzeniu Księży Sercanów. Posiadanie kogoś takiego w zgromadzeniu to wielki Boży dar – dodał.

Gratulacje płynęły od recenzentów i przybyłych na spotkanie po kolokwium zaproszonych gości, wśród których byli sercanie z domu bieżanowskiego, z seminarium w Stadnikach i domu macierzystego w Krakowie Płaszowie. W imieniu Prowincjała przebywającego na Kapitule Generalnej w Rzymie gratulacje złożył radny prowincjalny – ks. Grzegorz Piątek, który wiele lat pomagał ks. Szczepaniakowi w szpitalu.

Dużo ciepłych słów pod adresem bohatera dnia wyrazili także ks. prof. Jan Kowalski, pod kierunkiem którego pięć lat temu ks. Lucjan napisał doktorat oraz ks. dr hab. Tadeusz Biesaga, podkreślając organizowane od lat w Instytucie Pediatrii sympozja naukowe.

– Cieszę się, że dzięki heroicznej pracy ksiądz Lucjan doszedł do tego dnia. Na pewno ta habilitacja otwiera jeszcze większe możliwości jego rozwoju na polu kapłańskim i naukowym – zauważył prodziekan Wydziału Teologicznego PAT – ks. dr hab. Stanisław Hałas SCJ.

– Napisanie tej pracy i przyniesienie jej do dziekana Wydziału jest pewnym długiem wobec dzieci, które odeszły i wobec ich rodziców. Lekarze, którzy zajmują się pracą naukową nie zostawiają nigdy swych pacjentów, dlatego chciałem połączyć jedno i drugie – wyznał ks. Szczepaniak, dziękując szczególnie swemu mistrzowi teologii – ks. prof. Janowi Kowalskiemu, członkom Wydziały Teologicznego, recenzentom oraz sercanom, z którymi związał swe życie i powołanie zakonne.

do wiadomości podał ks. Andrzej Sawulski

Za: www.sercanie.org.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda