Home WiadomościArchiwum Indie: 50 lat jezuitów w Kerali

Indie: 50 lat jezuitów w Kerali

Redakcja
W południowoindyjskim stanie Kerala zakończyły się obchody 50. rocznicy istnienia tamtejszej prowincji Towarzystwa Jezusowego. Z tej okazji przypomniano osiągnięcia jezuitów na polu edukacji oraz omawiano ich działalność społeczną.
Uroczystości odbyły się w stolicy stanu, Thiruvananthapuram (Trivandrum). W obchodach rocznicowych uczestniczyli keralscy duchowni oraz liczni wychowankowie instytucji edukacyjnych prowadzonych przez jezuitów. Wśród wychowanków obecny był między innymi sędzia Sądu Najwyższego stanu Kerala.

 
Podczas uroczystości przypomniano, że w licznych szkołach prowadzonych przez ten zakon wykształcenie zdobywa niezamożna młodzież keralska. Poza wysokim poziomem nauczania szkoły te zapewniają także formację duchową młodych ludzi. Wiele osób należących do elit rządzących oraz kulturalnych w Indiach zdobyło wykształcenie w jezuickich instytucjach edukacyjnych.

Ks. Babu Joseph, rzecznik episkopatu Indii, mówiąc o działalności Kościoła katolickiego zauważył: „Oddziaływaliśmy na społeczeństwo poprzez działalność edukacyjną oraz przez programy rozwoju społecznego".

Podczas rocznicowych uroczystości podkreślono, że poza znaczącym wkładem w edukację jezuici zajmują się działalnością społeczną. Prowadzone przez nich badania pozwoliły określić podstawowe problemy nękające najuboższe społeczności Kerali. Prowadzona przez jezuitów działalność wśród rybaków Wybrzeża Malabarskiego zapewniła tej społeczności dostęp do edukacji. Wykształcenie umożliwiło tym ludziom rozwój społeczno-gospodarczy i duchowy.

E. Dziuk, Delhi

Za: Radio Watykańskie

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda