Home WiadomościArchiwum Inicjatywy zakonników w sferze duszpasterskiej i organizacyjnej

Inicjatywy zakonników w sferze duszpasterskiej i organizacyjnej

Redakcja
090513i.jpg W Krakowie zakończyło się dwudniowe Zgromadzenie plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Wiosenne spotkanie poświęcone było możliwym inicjatywom Konferencji w sferze duszpasterskiej i organizacyjnej.
Przewodniczący Konferencji zakonnej ks. Tomasz Sielicki SChr. przedstawił pięć propozycji inicjatyw pastoralnych, które mogą skutecznie przeciwstawić się laicyzacji.

W pierwszej kolejności wymienił konieczność udostępniania ludziom
kościołów do modlitwy przez cały dzień. „Długie godziny są czynne bary,
puby itp. A kościoły? Często są otwierane dopiero pół godziny przed
nabożeństwem, potem znowu zamykane na pięć spustów – „dla
bezpieczeństwa". Nakłaniał do przywracania należnego miejsca architekturze i sztuce sakralnej, w tym muzyce, a w przypadku nowych inwestycji do konieczności konsultowania planów budowlanych ze specjalistami: historykami sztuki i artystami rozumiejącymi sztukę chrześcijańską.
Zachęcał do dawania świadectwa życia. „Kapłani winni być obecni i rozpoznawalni na polu kultury i miłosierdzia przez myślenie zgodne z wiarą, zalety osobiste i także strój” – mówił za Benedyktem XVI.
Trzecią propozycją pastoralną, według przewodniczącego Konferencji, jest dawanie pierwszeństwa duszpasterstwu sakramentalnemu przed „imprezami" i „showami”. Czwartą – zachowanie charakteru dni świętych (niedziela!) i tzw. „mocnych" okresów liturgicznych: Adwentu, Wielkiego Postu. Piątą – budowanie, wspieranie i promowanie elit chrześcijańskich.
Na Konferencję zakonników zaproszony został o. Andrzej Rębacz CSsR dyrektor Krajowego Duszpasterstwa Rodzin.
090513j.jpg

 

Przedstawił sytuację małżeństw i rodzin we współczesnym świecie, przyczyny ataków na nie, recepty na wyjście obronną ręką z tych sytuacji oraz wskazania dla formacji alumnów zakonnych dotyczących tych zagadnień.
Redemptorysta zacytował wyniki badań, przeprowadzonych przez amerykańską socjolog Mercedes Arzur Wilson na temat trwałości różnych związków małżeńskich. Wynika z nich, że związki oparte tylko na ślubie cywilnym w połowie się rozpadają, zaś po ślubie kościelnym bez praktykowania swojej wiary – w 33 proc.
Jednak, jak wynika z badań, kiedy młodzi zawarli ślub kościelny i co niedziela uczestniczą we mszy św. – już tylko 2 proc. takich małżeństw się rozpada. A kiedy po ślubie kościelnym małżonkowie uczestniczą w coniedzielnej mszy św. i wspólnie modlą się każdego dnia odsetek rozwodów spada do 0,07 proc.
Podczas zebrania plenarnego wyższych przełożonych zakonów męskich uczestnicy pracowali również w komisjach.

 

Podczas pracy w grupach wypracowali rozmaite sposoby, które mogą pomóc im w duszpasterstwie w obliczu postępującej laicyzacji. Efekty dyskusji będą opracowane w specjalnym liście, skierowanym do wszystkich zakonników w Polsce.
Zebranie plenarne postanowiło także rozpocząć proces tworzenia struktur regionalnych Konferencji na poziomie Kościołów lokalnych oraz powołać do życia „Forum współpracy międzyzakonnej”, którego celem jest współdziałanie klasztorów na polu oszczędności i obniżenia wydatków na bieżące funkcjonowanie wspólnot zakonnych.

 

Na zakończenie spotkania do zakonników przybył kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Przewodniczył mszy św. i wygłosił homilię. Podziękował zakonnikom za cenny i niezastąpiony wkład w kształtowanie duchowości polskiego społeczeństwa, zarówno w przeszłości, jak i obecnie.
Przypomniał o obowiązkach przełożonego wobec podwładnych i o służbie jako istocie urzędu. Nawiązując do rocznicy zamachu na życie Jana Pawła II, powiedział, że w posługę każdego ucznia Chrystusa, a tym bardziej pasterza wpisany jest krzyż.
Kard. Dziwisz zaapelował do wszystkich zgromadzonych w bazylice św. Franciszka, aby za wstawiennictwem Biedaczyny z Asyżu i wszystkich świętych zakonodawców prosili o łaskę twórczej wierności dla wszystkich zakonów, zgromadzeń zakonnych i instytutów życia konsekrowanego w Polsce.
 
„Niech w duchu swoich charyzmatów ubogacają życie całego Kościoła.Niech dają świadectwo Chrystusa ubogiego. Niech budzą w ludzkich sercach wiarę, miłość i nadzieję. Niech przekonują wszystkich, że skarbem i perłą jest Jezus Chrystus. Niech promieniują Jego dobrocią i miłosierdziem. Niech w naszym podzielonym społeczeństwie krzewią braterstwo i przyjaźń. Niech pomagają zrozumieć, że wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga” – zachęcał.

 
Wiosenne, 123. zgromadzenie plenarne zakonników odbyło się u franciszkanów, z racji przypadającej w tym roku 800. rocznicy ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka. Jubileuszowi poświęcona była wtorkowa, poranna medytacja, przeprowadzona przez przewodniczącego Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich o. Jacka Waligórę OFMCap oraz homilia wygłoszona podczas mszy św. przez bpa Stanisława Padewskiego OFMCap. Do jubileuszu wielokrotnie odnosił się również w swej homilii kard. Stanisław Dziwisz.
 
jms

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda