Home WiadomościArchiwum IX Dzień Islamu (26 stycznia 2009)

IX Dzień Islamu (26 stycznia 2009)

Redakcja

Ogólnopolskie obchody IX Dnia Islamu tradycyjnie odbędą się w Warszawie dzień po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, czyli 26 stycznia. Temat tegorocznego spotkania brzmi: "Wspólnie na rzecz godności małżeństwa i rodziny".Organizatorem Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski. Jego przewodniczącym jest biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński.

Tak jak w poprzednich latach, miejscem centralnych obchodów Dnia Islamu będzie Warszawa. Tym razem jednak spotkanie chrześcijan i muzułmanów odbędzie się w budynku dawnej kurii biskupiej diecezji warszawsko-praskiej (ul. Floriańska 3), a nie jak dotąd w domu pielgrzyma przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu.

Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek 26 stycznia o godzinie 17.00. W programie zaplanowano m.in. czytanie nawiązujących do tematu IX Dnia Islamu fragmentów z Pisma św. i z Koranu oraz dyskusję panelową na temat małżeństwa i rodziny. Poprzedzi ją dwugłos chrześcijańsko-muzułmański "Małżeństwo i rodzina wobec zagrożeń w dzisiejszym świecie". Zostanie odmówiona dua – muzułmańska modlitwa spontaniczna – oraz modlitwa wiernych zakończona modlitwą "Ojcze nasz". Uczestnicy spotkania przekażą sobie znak pokoju i wezmą udział w agapie.

Modlitwy o pokój z udziałem katolików i muzułmanów odbywają się od 1994 r. – Gdy powstał Dzień Judaizmu, pojawiła się myśl, by tak jak poprzedzamy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan dniem starszych braci, tak zakończyć go dniem braci młodszych, a więc muzułmanów – wyjaśniał bp Tadeusz Pikus, pełniący przez szereg lat funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi przy Konferencji Episkopatu Polski.

– Inicjatywa wyszła od Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, która poprosiła Konferencję Episkopatu Polski o wyznaczenie Dnia Islamu. Propozycja ta znalazła dobry oddźwięk wśród biskupów i została przyjęta – tłumaczył hierarcha. Dziś pracami Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi kieruje bp Romuald Kamiński.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 roku. Powołano ją w stołecznym Centrum Islamu podczas spotkania międzyreligijnego w ramach "Dni Tatarów w Warszawie" z inicjatywy przewodniczącego Fundacji Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M. Zdzisława Bieleckiego.

"Wychodząc od doświadczenia we współdziałaniu obu religii – 600-letniej tradycji pokojowego współżycia na ziemiach Rzeczypospolitej Polskiej ludności wyznającej islam oraz chrześcijaństwo, Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów z nadzieją podejmuje działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania wyznawców obu religii, jak również zapobiegania konfliktom, tak lokalnych społeczności, jak i państw, o różnej tradycji kulturowej i religijnej" – czytamy w deklaracji programowej RWKM. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest obecnie ks. dr Adam Wąs, werbista.

BP KEP

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda