Home WiadomościArchiwum Japonia: W rocznicę przybycia o. Kolbego

Japonia: W rocznicę przybycia o. Kolbego

Redakcja
24 kwietnia świętowano w Nagasaki 79. rocznicę przybycia do Japonii św. Maksymiliana M. Kolbego. Uroczystości odbywały się miejscu, w którym pierwotnie mieszkał franciszkański misjonarz z Polski.

Mszę św. celebrowało kilku japońskich kapłanów, w tym franciszkanie – współbracia św. Maksymiliana. W homilii o. Akao Mitsuharu OFMConv przypomniał postać o. Kolbego. Podkreślił, że mimo słabego zdrowa polski misjonarz wykonał olbrzymią pracę przy budowie klasztoru, wydawnictwa i niższego seminarium. W czasie mszy wierni zaśpiewali pieśń, w której o. Kolbe nazwany jest "świecącą gwiazdą z Polski".

O. Kolbe przybył do Nagasaki 24 kwietnia 1930 r., wraz z czterema innymi franciszkanami z Niepokalanowa. Wkrótce wybudował klasztor i zorganizował drukarnię, w której wydawał "Rycerza Niepokalanej" w języku japońskim. Był również wykładowcą filozofii w diecezjalnym seminarium duchownym. Św. Maksymilian pracował w Japonii sześć lat, od 24 kwietnia 1930 do końca maja 1936 r.

W Nagasaki mieszka nadal dwóch sędziwych, polskich franciszkanów, należących do grupy pierwszych misjonarzy, którzy przyjechali na misje do Japonii. W mieście znajdują się trzy muzea poświęcone działalności o. Kolbego. Obecnie franciszkanie w Nagasaki prowadzą ośrodek opieki dla osób niepełnosprawnych. W dalszym ciągu wydają "Rycerza Niepokalanej".

wp

Na zdjęciach, pamiątki w muzem św. Maksymiliana Kolbego w Nagasaki (Japonia): 1)pierwotne mieszkanie (pokój) o. Kolbego, 2) cegła z pierwszego klasztoru z datą przybycia o. Kolbego do Japonii, 3) kalendarium życia o. Kolbego / fot. OFMConv Japonia

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda