Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Dyrektorzy szkół katolickich namyślają się…

Jasna Góra: Dyrektorzy szkół katolickich namyślają się…

Redakcja
VII Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich trwała we wtorek, 23 sierpnia na Jasnej Górze. Organizatorem spotkania była, jak co roku, Rada Szkół Katolickich.
„Ta konferencja, i przyszłe, i kolejne konferencje są poświęcone przygotowaniu ludzi, nauczycieli, dyrektorów do tego, aby szkolnictwo katolickie nie uwikłało się w liberalne poglądy, w myślenie o człowieku, jakie liberalizm cechuje” – wyjaśnia s. Maksymiliana Wojnar, członek Zarządu Szkół Katolickich, współorganizatorka Konferencji.

 
„Staramy się budować szkolnictwo katolickie na mocnych zasadach, na zdrowej nauce i wokół tego jesteśmy zjednoczeni" – dopowiada s. Maksymiliana.

Podczas spotkania dyrektorzy rozmawiali m.in. o aktualizacjach w prawie szkół. Mogli skorzystać z porad specjalisty prawa pracy. Zapoznali się z informacjami dotyczącymi programów wychowawczych zaplanowanych na rok 2011/2012.

W trakcie trwania Konferencji dr Marek Legutko przedstawił prezentację, dotyczącą diagnozy edukacyjnej. Zaprezentowano również program kursu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, który będzie realizowany w szkołach katolickich. W programie Konferencji znalazły się również przesłanie Benedykta XVI ze Światowego Dnia Młodzieży w Madrycie oraz omówienie Tygodnia Wychowania.

O godz. 13.30 dyrektorzy szkół uczestniczyli we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.

Pierwszą część homilii biskup poświęcił bł. Janowi Pawłowi II. Mówił m.in. o jego niezwykłej łatwości i naturalności w kontaktach z młodzieżą. „Nikt z nas nie ma wątpliwości, że Jan Paweł II dawał całemu Kościołowi nie tylko naukę Bożą, ale oddał całą swoją duszę, całe swoje serce, wiecznie młode mimo postępujących lat. I młodzież to wyczuwała" – przypomniał.

W dalszej części rozważań bp Marek Mendyk zaznaczył, że Ewangelię trzeba przyjąć w całości, całym sercem, całą duszą. „I dlatego niesłuszne, i całkowicie błędne są zarzuty, że Kościół przesadza w swojej surowości, że Kościół mógłby spuścić z tonu, że mógłby pójść z postępem w swoim nauczaniu. Kościół nie może posługiwać się pochlebstwem ani szukać ludzkiej chwały, zaprzeczałby wtedy sam sobie, zaprzeczałby wtedy nade wszystko Chrystusowi i nie mógłby nazywać się Kościołem – tłumaczył kaznodzieja – Spróbujmy postawić pytanie, a co ze mną? Jakie jest moje świadectwo głoszenia Ewangelii swoim życiem? Czy głoszę ją odważnie w całości? Czy może tylko połowicznie, tylko w tym obszarze, kiedy jest łatwiej i wygodniej? Czy też wybieram to, co neutralne, by przypadkiem nie podpaść innym, by się przypodobać swoją nowoczesnością?".

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda