Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Kościół filarem prawdy i świadkiem miłości

Jasna Góra: Kościół filarem prawdy i świadkiem miłości

Redakcja
54. Dni Modlitw Ruchu Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie" trwają w dniach 10-12 września na Jasnej Górze. W tym roku tematem spotkania są słowa: „Kościół filarem prawdy i świadkiem miłości". W 1957 roku Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński zainicjował spotkania na Jasnej Górze, tak powstała idea Dni Modlitw. 

 
W programie spotkania znajdują się m.in.: Msze św., Apel Jasnogórski, Droga Krzyżowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu, konferencje i seminaria (seminarium życia wewnętrznego oraz seminarium kultury i edukacji). Wśród prelegentów wystąpią: ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, który powie nt.: „Kościół jednoczący się wokół prawdy i miłości"; prof. dr hab. Wojciech Stankowski z tematem: „Świat stworzony i ekologia. Tradycja i nauczanie Kościoła Katolickiego" oraz prof. dr hab. Krzysztof Wieczorek, który przedstawi temat: „Znaczenie beatyfikacji Ks. Jerzego Popiełuszki dla Kościoła, Polski i świata". Część rekolekcyjną spotkania poprowadzą: o. Leon Knabit, o. Wiesław Łyko i o. Marek Grzelczak. Młodzież z rzeszowskiego „Odrodzenia" poprowadzi Apel pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia.

Ruch „Odrodzenie" dąży do duchowego odrodzenia narodu polskiego. Przedstawiciele Ruchu podkreślają, że nie ma odrodzenia społeczeństwa bez odrodzenia jednostki. Zasadnicze działania wspólnoty to praca formacyjna m.in. systematyczne, comiesięczne spotkania z Mszą św. i odpowiednią nauką oraz dyskusją, rekolekcje zamknięte, dni skupienia, pielgrzymki do sanktuariów. Odrodzeniowcy skupiający się przeważnie przy parafiach podejmując różne zadania o charakterze społecznym, kulturowym i apostolskim, także na rzecz parafii.

Współczesny Ruch Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie" jest spadkobiercą i kontynuatorem idei działającego w międzywojennym dwudziestoleciu Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „Odrodzenie". Chodziło o ideał odrodzenia Polski przez religijne, moralne i intelektualne odrodzenie młodzieży.

„To dzieło jasnogórskich Dni Modlitw jest podstawową formą kontynuowania i przekazywania tego dziedzictwa, które przejęliśmy po naszych poprzednikach, kontynuujemy te hasła programowe, które przyświecały naszym poprzednikom, ludziom związanym z Odrodzeniem w okresie międzywojennym i potem bardzo blisko związanym z osobą księdza Prymasa Wyszyńskiego" – mówi Maciej Jakubowski.

Warunki społeczne i polityczne w powojennej Polsce nie pozwoliły na powrót do form organizacyjnych „Odrodzenia", jakie istniały przed wojną. Jednak począwszy od 1957 r. rozpoczęły się spotkania odrodzeniowców z kardynałem Prymasem na Jasnej Górze – nazwane Dniami Modlitw Inteligencji Katolickiej. Zaczęło się odradzanie „Odrodzenia", budziły się nadzieje i wola działania. Z czasem powstała koncepcja rozszerzenia dorocznych jasnogórskich spotkań modlitewno-studyjnych na systematyczną pracę w środowiskach, z których rekrutowali się uczestnicy Dni Modlitw.

Aktualnie w Polsce działa w różnych miejscowościach ponad 40 Kół – wspólnot „Odrodzenia", w tym 10 Kół młodzieżowych w szkołach średnich oraz Koło Akademickie.

 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda