Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Nauczyciele po szkolnej pracy

Jasna Góra: Nauczyciele po szkolnej pracy

Redakcja
74. Ogólnopolska Pielgrzymka Nauczycieli i Wychowawców trwa w dniach 1 i 2 lipca na Jasnej Górze. Tradycyjnie po zakończeniu roku szkolnego do Jasnogórskiej Pani przybywają nauczyciele, aby podziękować za cały rok pracy i prosić o błogosławieństwo na kolejny. W tegorocznej modlitwie pod hasłem „Szkoła we współpracy z rodziną i Kościołem”, uczestniczy ok. 7 tys. osób.

 
„Matko naszego Pana i Królowo Polski, pośród dzieci Narodu Polskiego, którzy w godzinie Apelu stają przed Tobą, na Jasnej Górze, stają nauczyciele, ta część Narodu, która niesie na sobie ogromną odpowiedzialność, i która stoi przed Tobą Matko, z nadzieją – mówił w rozważaniu apelowym 1 lipca bp Edward Dajczak, delegat KEP ds. Krajowego Duszpasterstwa Nauczycieli – Matko, módl się za nauczycielami, polskimi nauczycielami. Maryjo, módl się na nimi, bo oni są posłani, sił musi im wystarczyć, a w tym świecie trudniej o zrozumienie, ta praca wymaga jeszcze większej miłości. Pomóż nam kochać, kochać dzieci i młodzież, jak Ty pokochałaś Jezusa, dając Mu całe życie, siebie, swoje łono, swoje życie do końca, pomóż nam biec, jak Ty do Elżbiety, biec, by być z tym drugim, by zanieść Jezusa i radość życia. Maryjo, módl się za nauczycielami Polski".

Centralnym punktem pielgrzymki była sobotnia Suma Pontyfikalna o godz. 12.00, której przewodniczył na Szcycie bp Tadeusz Rakoczy, biskup diec. bislko-żywieckiej. Słowo pozdrowienia do zgromadzonych skierował podprzeor Jasnej Góry o. Łukasz Buzun.

„Nauczyciele są osobami, które uczą innych, wprowadzają w tajemnice różnego rodzaju wiedzy, ale jednocześnie każdy z nas, nie wiem ile miałby wiedzy i poznania ludzkich spraw, ludzkich rzeczy, potrzebuje przewodniczki, potrzebuje nauczycielki, która wprowadzi w tajemnice Jezusa Chrystusa. A Maryja jest dla nas najlepszą przewodniczką i najlepszą nauczycielką, szczególnie tutaj, na Jasnej Górze, w szkole wiary i w szkole zawierzenia" – zaznaczył podprzeor.

W homilii bp Tadeusz Rakoczy zwrócił się do nauczycieli słowami: „Korzystam z okazji, by wam drodzy nauczyciele i wychowawcy, serdecznie podziękować za wasz codzienny trud pracy w szkołach. Zazwyczaj spotykacie się z wymaganiami, a czasem, może i nawet coraz częściej, z niesprawiedliwą krytyką, a być może małą wdzięcznością. Przyjmijcie, więc dzisiaj od nas najserdeczniejsze podziękowanie i uznanie, a mówię to także z myślą o moich nauczycielach".

„Drodzy nauczyciele – kontynuował biskup – Przychodząc dzisiaj do Matki Najświętszej, w sposób szczególny zawierzamy Jej wasze powołanie nauczycielskie, z którym wiąże się tyle przeróżnych problemów: narastające trudności materialne placówek oświatowych i osób w nich zatrudnionych, niż demograficzny, w następstwie którego znaczna część szkół boryka się z niedoborem uczniów, a nawet ulega zamknięciu, kryzys rodziny powodujący, że wśród waszych podopiecznych jest wiele dzieci o poranionym sercu i sumieniu, błędne teorie stosowane w systemie szkolnym, często sprzeczne lub tylko na pozór neutralne wobec chrześcijańskiego rozumienia rzeczywistości, i ciągłe eksperymentowanie związane z ustawicznymi zmianami strategii szkolnych i programów nauczania, zburzenie jednolitego systemu wychowawczego, opartego na integralnym kształceniu i duchowym formowaniu młodego pokolenia, trudności w nawiązaniu współpracy, często z przepracowanymi albo obojętnymi rodzicami, a także trudności w relacjach z uczniami, niejednokrotnie którym przepisy dają być może większe prawa, niż nauczycielom" – wyliczał kaznodzieja.

Po raz 10-ty pielgrzymce towarzyszyło Ogólnopolskie Nauczycielskie Sympozjum, które odbyło się piątek w Sali o. Kordeckiego. Podczas konferencji wysłuchano dwóch wykładów: o. dr Rafała Szymkowiaka pt.: „Dlaczego szkoła potrzebuje współpracy?", oraz prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht pt.: „Nauczyciel budujący relacje". Pielgrzymi uczestniczyli również w Apelu Jasnogórskim oraz we Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii odprawionej o godz. 23.00 przewodniczył bp Edward Dajczak.

Sobotnie pielgrzymowanie rozpoczęło się pod jasnogórskim Szczytem modlitwą różańcową. Następnie ks. prof. dr hab. Jan Wal, z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie wygłosił wykład pt.: „Rodzina, szkoła, Kościół w nauczaniu bł. Jana Pawła II". Odbył się również koncert scholi młodzieżowej z Parafii pod Wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sokółce, pod kierownictwem Krzysztofa Zalewskiego. Ks. prałat Jan Pawlak, duszpasterz zielonogórskich nauczycieli, odczytał list bp Marka Mendyka, przewodniczącego KEP ds. Wychowania Katolickiego, który zwraca się do zgromadzonych na Jasnej Górze ze słowami apelu i prośby o poparcie inicjatywy duszpasterskiej, jaką jest Tydzień Wychowania w Polsce.

O godz. 15.30 nauczyciele i wychowawcy modlić się będą również podczas Drogi Krzyżowej na Wałach, a pielgrzymkę zakończy Nabożeństwo Rozesłania w Kaplicy Matki Bożej.

o. Stanisław Tomoń

Za: www.jasnagora.com

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda