Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Przez mgłę do Maryi Niepokalanej

Jasna Góra: Przez mgłę do Maryi Niepokalanej

Redakcja
0000101208d.png Na Jasnej Górze uczczono uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny. Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus Pius IX.
Pod figurą Maryi Niepokalanej na placu jasnogórskim odbyła się ceremonia złożenia kwiatów. W ten sposób Jasna Góra nawiązała do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale – hołdu z kwiatów, czyli obdarowywania Maryi kwiatami.

Zwyczaj ten sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować każdego roku 8 grudnia na Placu Hiszpańskim uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Tę tradycję podtrzymują kolejni papieże. Także dziś Ojciec Święty Benedykt XVI, zgodnie z tradycją, złożył hołd Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Tradycja składania białych kwiatów pod statuą Matki Bożej na placu jasnogórskim została zapoczątkowana w ubiegłym roku. Wtedy to, 8 grudnia 2009 r., poświęcona została nowa figura Maryi Niepokalanej. Od tego czasu, jak zapowiedział przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski, co roku na jasnogórskim placu będą się zbierać paulini, częstochowianie i pielgrzymi, i przynosząc białe kwiaty, składać będą hołd Maryi Niepokalanej.

Jasnogórskim uroczystościom w tym roku przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Warto dodać, że ks. arcybiskup Nowak jest wiceprezydentem Papieskiej Akademii Niepokalanej w Rzymie, przygotowującej co roku uroczystości na Placu Hiszpańskim w Rzymie.

Obchody uroczystości rozpoczęły się od Nieszporów z uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w Kaplicy Matki Bożej (cz.1, cz.2). Na początku modlitwy o. Roman Majewski, przeor Jasnej Góry przypomniał rzymską tradycję omaggio floreeal. „I my w częstochowskim domu Maryi na Jasnej Górze oddajemy Jej jako Niepokalanej, po raz drugi, cześć na wzór rzymski” – powiedział przeor klasztoru. Okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Nowak.

Po nabożeństwie, w procesji światła, uczestnicy uroczystości udali się na plac przed Szczytem, gdzie stoi figura Niepokalanej, witająca wszystkich pielgrzymów przybywających na Jasną Górę.

Pod przewodnictwem abpa Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, został wypowiedziany Akt Zawierzenia. „Bogarodzico Dziewico, nasza umiłowana Matko, szczególna patronko Polski, ale też tego miasta, Częstochowy. Zawierzamy się Tobie całkowicie, zupełnie. Przyjmij nas takich, jakimi jesteśmy. Nie jesteśmy niepokalani. Jesteśmy pokalani, grzeszni, biedni, ale Cię kochamy! I dlatego przyjmij nasze słowo zawierzenia. Wierzymy w Twoje wielkie pośrednictwo, wierzymy, że nas będziesz prowadzić przez to życie, przez ten świat do Twojego Syna” – mówił ks. arcybiskup w Akcie Zawierzenia.

Częstochowscy strażacy (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej) przygotowali wóz z podnośnikiem, w którym ks. arcybiskup Nowak został podniesiony na wysokość statuy Maryi Niepokalanej. Tam, u stóp Maryi Niepokalanej, abp Stanisław Nowak złożył wiązankę z białych lilii i ucałował figurę. Następnie w symbolicznym hołdzie pielgrzymi i częstochowianie złożyli pod figurą Maryi białe kwiaty.

Uroczystości oprawiły muzycznie: Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyr. Marka Piątka. Komentatorem i prowadzącym śpiew był o. Kamil Szustak.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ dr

 


 
Benedykt XVI na Placu Hiszpańskim: naszym przeznaczeniem ostateczne i pełne wyzwolenie od zła

8 grudnia po południu Benedykt XVI, zgodnie z tradycją, złożył hołd Niepokalanej na Placu Hiszpańskim w Rzymie. Ceremonia objęła modlitwę oraz złożenie wiązanki kwiatów u stóp umieszczonej na kolumnie figury Matki Bożej. Po drodze z Watykanu Papież zatrzymał się na chwilę przy Via Condotti, słynnej ulicy handlowej Rzymu, gdzie pozdrowili go przedstawiciele miejscowych kupców.

W przemówieniu Ojciec Święty zauważył, że przybył na Plac Hiszpański nie tylko, by powierzyć Niepokalanej intencje swych modlitw, ale bardziej by wsłuchiwać się w Jej przesłanie.

„Dużo ważniejsze jest to, co otrzymujemy od Maryi, niż to, co jej dajemy – zauważył Papież. – Ona bowiem ofiaruje przesłanie skierowane do każdego z nas, do Rzymu i do całego świata. Także i ja, będąc biskupem tego miasta, wsłuchuję się w to, co ma do powiedzenia tak mnie, jak i wszystkim innym. A o czym mówi Maryja? Mówi o Słowie Bożym, które stało się Ciałem w Jej łonie. Jej «orędzie» nie jest niczym innym jak Jezusem, który stał się całym Jej życiem. Dzięki Niemu i dla Niego jest Niepokalaną. I tak jak Syn Boży stał się dla nas człowiekiem, także i Matka została zachowana przed grzechem dla nas, dla wszystkich, jako zapowiedź powszechnego zbawienia Bożego. W ten sposób Maryja wzywa do otwarcia się na działanie Ducha Świętego, by osiągnąć nasze ostateczne przeznaczenie, jakim jest bycie niepokalanymi, całkowicie i ostatecznie wyzwolonymi od zła” – mówił Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że od wieków wierni obdarzają Maryję tytułem Advocata nostra pochodzącym z hymnu Salve Regina. Matka bowiem – mówił Benedykt XVI – nie może inaczej mówić o swych dzieciach, jak dobrze, ponieważ Jej niepokalane serce „zestrojone” jest z Bożym miłosierdziem. Widząc takie miasto, jak Rzym, Maryja nie spogląda na nie, jak na anonimowy konglomerat, ale na konstelację, w której Bóg zna każdego z osobna po imieniu i wzywa go, by był odblaskiem Jego światłości. Na zakończenie ceremonii na Placu Hiszpańskim Papież wezwał mieszkańców Rzymu, by uwierzyli, że dla Boga wszystko jest możliwe i może On wyciągnąć dobro nawet ze zła.

se/rv

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda