Home WiadomościArchiwum Jasna Góra: Święto Rodzin

Jasna Góra: Święto Rodzin

Redakcja
0000101227a.png II Święto Rodzin odbyło się 26 grudnia 2010 r., w uroczystość Świętej Rodziny na Jasnej Górze. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Rodzina na straży życia” i było okazją do szczególnej modlitwy o szacunek dla życia.
Podczas Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej bp Jan Wątroba apelował, by rodziny wzrastały w mądrości biblijnej a komunię z Bogiem i ludźmi budowały na lekturze Pisma Świętego.

„Rodzina Maryi, Józefa i Jezusa była wspólnotą, która wyrosła z mądrości Biblii. To dzięki zasłuchaniu w delikatne tchnienie Ducha przenikającego teksty natchnione, Maryja potrafiła usłyszeć Boga wzywającego Ją do niepojętych zadań. Dzięki zapatrzeniu w biblijne teksty umiała odpowiedzieć na głos Boga, podobnie i św. Józef” – przypomniał częstochowski biskup pomocniczy.

Kaznodzieja podkreślił, że do stworzenia Jezusowi najlepszego środowiska do wkroczenia w świat, wystarczyła tylko prosta znajomość Biblii, znajomość Bożego Słowa. „Podobnie może być z naszymi rodzinami. Nie potrzeba kończyć specjalnych kursów, droga, by być św. Rodziną jest bardzo prosta” – powiedział bp Wątroba i dodał, że „od tysięcy lat Pismo Święte pomaga stworzyć dobre i piękne rodziny, pomaga też trwać i stale pogłębiać komunię z Bogiem, którego słowa spisane zostały na kartach Biblii”. Biskup zauważył, że to na kartach Pisma Świętego poznaliśmy tę najpiękniejszą z rodzin, która uczy nas, jak w najtrudniejszym położeniu być razem we wspólnocie wiary i miłości.

„Przyjmijmy tę lekcję, to zaproszenie do pochylania się nad Bożym Słowem. Nie zbudujemy komunii z Bogiem, ani z bliźnimi bez lektury Pisma Święta, to jest zaproszenie byśmy z biblioteczki domowej wyciągnęli Biblię i ją czytali” – powiedział kaznodzieja.

Bp Jan Wątroba podkreślił, że Msza św. na Jasnej Górze jest okazją do podziękowania Bogu przez Maryję za wszystkie rodziny, za opiekę i otrzymane łaski, za możliwość pochylania się nad cudem nowego życia, za dar życia, za powołanie do tego, by stać na jego straży, ale jest też prośbą, by trwać przy Bogu i od Świętej Rodziny uczyć się jak żyć, jak pełnić wolę Bożą.

Podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przedstawiciele polskich rodzin modlitwą i ofiarą wspierali częstochowskie Okno Życia. W Oknie uratowany już został mały Janek, dlatego modlitwy były także w jego intencji. Na ołtarzu złożona została symboliczna maskotka – pluszowy miś, który przeznaczony został dla Janka, ale wyrażać miał także pamięć o wszystkich dzieciach, które nie doznają miłości rodzicielskiej, i które mieszkają w domach dziecka.

Po Mszy św. w namiocie-kaplicy, w scenerii choinek ubranych przez dzieci ze szkół i przedszkoli archidiecezji częstochowskiej, odbyło się rodzinne kolędowanie. Specjalnie na tę okoliczność ręcznie ozdobione śpiewniki przygotowały dzieci ze szkoły podstawowej nr 52 w Częstochowie. Maluchy ubogacały śpiew grą na różnych instrumentach muzycznych. Specjalne życzenia dla pielgrzymów wypowiedziały dzieci z częstochowskiego Domu Małego Dziecka prowadzonego przez siostry służebniczki. To w tym domu jest Okno Życia. Maluchy przebrały się za św. Rodzinę i aniołki. W podziękowaniu za złożone ofiary siostry i dzieci rozdawały ręcznie wykonane świąteczne kartki.

Podczas kolędowania wręczone zostały nagrody rodzinom, które uczestniczyły w konkursie na przygotowanie rodzinnej szopki. Jedna ze stajenek została także złożona na ołtarzu w Kaplicy Matki Bożej jako wotum dla Maryi, za opiekę nad polskimi rodzinami.

Najładniejszą szopkę przygotowała rodzina Labocha spod Częstochowy, drugie miejsce zajęła rodzina Polis z Częstochowy. W nagrodę rodziny otrzymały roczną prenumeratę miesięcznika „Familia” ofiarowaną przez Edycję Św. Pawła, najnowszy przekład Pisma Świętego i kalendarze jasnogórskie z sukniami Matki Bożej.

Organizatorami II Święta Rodzin na Jasnej Górze byli: Radio „Jasna Góra” i Oddział Częstochowski Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Izabela Tyras
Radio „Jasna Góra”

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda