Home WiadomościArchiwum Jerozolima: W uroczystość Opiekuna Kustodii

Jerozolima: W uroczystość Opiekuna Kustodii

Redakcja
090624a.jpg Św. Antoni z Padwy jest oficjalnie ogłoszony Opiekunem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. W liturgiczne wspomnienie świętego – 12 czerwca – w kościele Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie odbyły się uroczystości patronalne.
Co roku franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej uroczyście obchodzą liturgiczne wspomnienie św. Antoniego z Padwy. Razem z nimi modlą się wyznawcy i pasterze z innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich. Tak było również w tym roku. 


W świątyni franciszkańskiej w starej, historycznej części Jerozolimy, oprócz katolików, zgromadzili się przedstawiciele tych wspólnot, które są razem z zakonnikami są współkustoszami miejsc świętych – Kaplicy Zmartwychwstania i Bazyliki Grobu Pańskiego.
W tym roku mszy św. przewodniczył wikariusz Kustodii o. Artemio Vitores OFM, homilię w języku arabskim wygłosił o. Ibrahim Faltas OFM.
 
Obecny był nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco. W modlitwie z uwagą uczestniczyli przedstawiciele innych wspólnot chrześcijańskich. Modlono się w dziesięciu językach, m.in. po arabsku, grecku i ormiańsku.
Uroczystości zgromadziły blisko stu franciszkanów, wielu kapłanów diecezjalnych i wiernych. Po Eucharystii uczestnicy modlitwy spotkali się na poczęstunku w hallu budynku kurii Kustodii Ziemi Świętej i w klasztornym refektarzu (jadalni).
 
090624b.jpg
 
W świątyni franciszkanie tradycyjnie błogosławili i oddali pod opiekę św. Antoniego rodziny z małymi dziećmi. Kilkoro dzieci było ubranych – zgodnie z miejscowym zwyczajem – w stroje przypominające habit franciszkański. Św. Antoni z Padwy jest uznawany za patrona i obrońcę dzieci oraz za pomocnika w ich wychowywaniu.
 
Kustodia Ziemi Świętej / wp
 
Na zdjęciach, uroczystości ku czci św. Antoniego z Padwy w kościele franciszkańskim Najświętszego Zbawiciela, Jerozolima 12 czerwca br. / fot. Kustodia Ziemi Świętej

Za: www.franciszkanie.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda