Home WiadomościArchiwum Jerozolima: wizyta przełożonego franciszkanów

Jerozolima: wizyta przełożonego franciszkanów

Redakcja

W związku z obchodami 700-lecia śmierci bł. Jana Dunsa Szkota (1265-1308) Ziemię Świętą odwiedził generał Zakonu Braci Mniejszych. Wizyta o. José Rodrígueza Carballo zbiegła się z inauguracją roku akademickiego na franciszkańskim Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologii w Jerozolimie. Uroczystość ta odbywa się każdego roku w liturgiczne wspomnienie „prekursora dogmatu Niepokalanej”.

W swoim wystąpieniu do profesorów i studentów Franciszkańskiego Studium Biblijnego oraz międzynarodowego seminarium filozoficzno-teologicznego minister generalny ukazał aktualność postaci bł. Dunsa Szkota. Jego droga poszukiwania prawdy, jak powiedział, „jest znakiem prorockim dla naszych czasów”. W obliczu ideologii racjonalizmu i indywidualizmu jego nauczanie prowokuje do podjęcia trudu szukania prawdy na drodze rozumu oświeconego wiarą”. O. Carballo wskazał Dunsa Szkota jako przykład do „życia z pasją codzienności oraz do patrzenia z nadzieją w przyszłość”.

Wykład inauguracyjny wygłosił o. Paolo Martinelli z uniwersytetu Antonianum w Rzymie. Mówił w nim o duchowości św. Franciszka z Asyżu jako doświadczeniu wiary zbudowanej na miłości do Boga i do drugiego człowieka.

W niedzielę, 9 listopada, w bazylice Konania w Getsemani minister generalny będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii. Będzie to dziękczynienie za dar bł. Jana Dunsa Szkota, wielkiego filozofa i teologa średniowiecza, który jest również darem dla naszych czasów.

za: www.niedziela.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda