Jezuici polecają: jesienny numer ‚Być dla innych’

0000101127a.png Przemoc w rodzinie i wobec rodziny. Klapsy i psychiczne znęcanie się nad dziećmi. Eskalacja konfliktów i agresywne postawy wśród nauczycieli. Niewinna zabawa w Internecie i przemoc w sieci. Skuteczne karanie ucznia – prawo czy bezprawie? Poruszane w numerze tematy inspirują, łamią schematy, zmuszają do refleksji a nieraz bulwersują. Jezuici zachęcają do odwiedzenia strony www.bycdlainnych.pl oraz do prenumeraty kwartalnika.

Obecny numer poświęcamy w większości zagadnieniu przemocy w relacjach rodzinnych i w szkole. Zwracamy uwagę na agresję i przemoc, z jaką spotyka się dziecko korzystające z gier komputerowych, niejednokrotnie naśladujące aspołeczne zachowania wirtualnych bohaterów, co może mieć wpływ na zachowania lękowe jak również obniżać wrażliwość dziecka na zło i wyrządzaną krzywdę. Podpowiadamy rodzicom i nauczycielom jak towarzyszyć dzieciom w komputerowych zabawach, a nie tylko ich zakazywać.

Oddajemy do rąk czytelników zapis fragmentów wystąpienia Katarzyny Stryjek, która podczas zorganizowanej przez nas konferencji dotyczącej konfliktów przedstawiła dynamikę sporów pomiędzy nauczycielami i podała bardzo żywe przykłady budowania koalicji przez skonfliktowane strony. W publikowanym przez nas tekście odnajdzie Czytelnik charakterystykę różnych konfliktów, począwszy od tych „ze sklepu mięsnego" a skończywszy na konflikcie interesów. A wszystko to dzieje się w pokoju nauczycielskim.

Zbigniew Kruszewski dzieli się w swoim artykule doświadczeniem pracy gimnazjalnego prefekta dyscypliny i odpowiada na pytanie jak skutecznie karać ucznia a Jacek Prusak SJ w wywiadzie udzielonym dla portalu deon.pl porządkuje kwestie dyskutowane w ostatnim czasie wokół „sporu o klapsy" – bić czy nie bić? Natomiast Joanna Kopacz zwraca uwagę na wszechobecną w rodzinach przemoc psychiczną i toksyczne relacje między rodzicami i dziećmi. Bardzo cennym uzupełnieniem jej artykułu jest tekst Jarosława Kordzińskiego – „Rodzina bez przemocy".

Życzę inspirującej lektury i zachęcam do dzielenia się z Redakcją kwartalnika „Być dla innych" swoimi spostrzeżeniami, do brania udziału w dyskusjach, jakie nasi Autorzy inicjują na stronie deon.pl oraz zadawania naszym ekspertom pytań na stronie „Rozmawiamy o wychowaniu" – www.rozmawiamy.jezuici.pl/wychowanie