Home WiadomościArchiwum Jubileuszowa Pielgrzymka Apsotolstwa Trzeźwości

Jubileuszowa Pielgrzymka Apsotolstwa Trzeźwości

Redakcja
30. Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasnej Górze odbędzie się 18 i 19 czerwca. Będzie to modlitwa w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu polskiego
Pielgrzymka na Jasną Górę należy do najważniejszych wydarzeń w duszpasterstwie trzeźwości obok Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu i Miesiąca Abstynencji. Jest okazją do ekspiacji za grzechy pijaństwa oraz okazją do spotkania się wielu osób, rodzin i środowisk zaangażowanych w posługę trzeźwościową w całej Polsce.


Zaproszenie na Pielgrzymkę

W tym roku Kościół Polski trwa w radosnym dziękczynieniu za dar beatyfikacji błogosławionego Jana Pawła II. Ojciec święty z ojcowską troską dostrzegał problemy z trzeźwością w Polsce. Dlatego tak często poruszał ten temat podczas pielgrzymek do Ojczyzny i zachęcał do podejmowania aktywności w tej dziedzinie.

Zachowując w sercach przesłanie bł. Jana Pawła II zapraszam na jubileuszową, XXX Ogólnopolską Pielgrzymkę na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego. Na to wyjątkowe wydarzenie najserdeczniej zapraszamy wszystkich duszpasterzy, kapłanów, rodziny, stowarzyszenia i grupy działające na polu trzeźwościowym.

Pielgrzymkę rozpoczniemy w sobotę 18 czerwca br. o godz. 17.00, zakończymy nasze pielgrzymowanie uroczystą Mszą św. w niedzielę 19 czerwca br. o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Spotkajmy się wszyscy w Jasnogórskim domu naszej matki, aby wspólnie modlić się o trzeźwość, która jest niezbędnym warunkiem troski o zbawienie oraz godne i szczęśliwe życie.

bp Tadeusz Bronakowski
Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski
ds. Apostolstwa Trzeźwości


 
Program:

sobota, 18 maja

17.00 – Rozpoczęcie Pielgrzymki – bp Tadeusz Bronakowski, Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości (Sala o. Augustyna Kordeckiego).
17.15-19.00 – Prezentacje grup i świadectwa. Wykład.
21.00 – Apel Jasnogórski
21.30 – Msza św. w Bazylice – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski. Po Mszy św. Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień, a także jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

niedziela, 19 maja

7.30-8.30 – Droga Krzyżowa (Wały Jasnogórskie)
9.30 – Uroczysta Msza św. pielgrzymkowa w Kaplicy Cudownego Obrazu – przewodniczy bp Tadeusz Bronakowski
11.00 – Spotkanie Diecezjalnych Duszpasterzy Trzeźwości i Zakonnych Referentów Trzeźwości z bp Tadeuszem Bronakowskim w Sali Różańcowej

zobacz: www.duszpasterstwotrzezwosci.pl30 lat modlitw o trzeźwość narodu

Już po raz 30. na Jasną Górę przybędą w sobotę (18 czerwca) duszpasterze, rodziny, stowarzyszenia i grupy działające na polu trzeźwościowym. „Spotkajmy się wszyscy w Jasnogórskim domu naszej matki, aby wspólnie modlić się o trzeźwość” – zachęca przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości bp Tadeusz Bronakowski.

W tym roku Kościół dziękuje za dar beatyfikacji Jana Pawła II. Bp Tadeusz Bronakowski w liście zachęcającym do udziału w jubileuszowej, bo 30. już pielgrzymce na Jasną Górę w intencji trzeźwości i odnowy moralnej Narodu Polskiego, zwraca uwagę na to, że papież-Polak z ojcowską troską dostrzegał problemy z trzeźwością w Polsce. Dlatego tak często poruszał ten temat podczas pielgrzymek do Ojczyzny.

Tegoroczna pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 18 czerwca br. o godz. 17.00. Tego dnia pątnicy będą mogli m.in. wysłuchać wykładu dr Teresy Kobrzyńskiej pt. „Jak docierać z przesłaniem trzeźwości i abstynencji do ludzi młodych”. „Dzieci i młodzież naprawdę chcą pracować nad sobą. Tylko musimy wiedzieć, w jaki sposób przekazać im wartościowe treści” – podkreśla jeden z organizatorów pielgrzymki o. Oskar Puszkiewicz OFM. Jak dodaje, celem modlitwy ma być wyproszenie cnoty trzeźwości dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pątnicy zgromadzeni w Bazylice, jeszcze w sobotę po Apelu Jasnogórskim wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Bronakowskiego. Później zaplanowano Różaniec i czuwanie w intencji trzeźwości, z modlitwą o uzdrowienie rodzin z nałogów pijaństwa oraz innych uzależnień. Będzie to również wynagrodzenie za grzechy pijaństwa.

Pielgrzymowanie zakończy uroczysta Msza św. w niedzielę 19 czerwca o godz. 9.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu. Po Eucharystii, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości spotka się z diecezjalnymi Duszpasterzami Trzeźwości i Zakonnymi Referentami Trzeźwości.

Ogólnopolska Pielgrzymka na Jasną Górę w Intencji Trzeźwości i Odnowy Moralnej Narodu Polskiego jest jedną z inicjatyw trzeźwościowych Kościoła katolickiego w Polsce. Inne to Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który obchodziliśmy w ostatnich dniach karnawału – w marcu oraz miesiąc trzeźwości, jakim jest sierpień.

Działania trzeźwościowe Kościoła katolickiego w Polsce koordynuje działający przy Konferencji Episkopatu Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości. Od 2008 r. przewodniczy mu biskup pomocniczy z Łomży Tadeusz Bronakowski.

(jl © Biuro Prasowe KEP 2011)

Za: Biuro Prasowe Jasnej Góry.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda