KAI ma 15 lat

Katolicka Agencja Informacyjna obchodzi dziś 15. rocznicę istnienia. Jest ona drugą co do wielkości religijną agencją w Europie, pierwszą i największą na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.

Na polskim rynku medialnym stanowi dla dziennikarzy podstawowe źródło informacji o Kościele. Przekazuje codzienne informacje z kraju i zagranicy, na bieżąco też relacjonuje wydarzenia w Stolicy Apostolskiej.

Codzienne serwisy informacyjne KAI, przygotowywane przez dziennikarzy specjalizujących się w tematyce religijnej, docierają za pośrednictwem Internetu i przekazu satelitarnego do najważniejszych redakcji w Polsce. Wykorzystuje je zarówno prasa, radio jak też rozgłośnie i stacje telewizyjne. Dzięki kilkudziesięciu korespondentom krajowym i zagranicznym wszystkie znaczące w życiu Kościoła wydarzenia odnotowywane są na bieżąco.

Zadania

Katolicka Agencja Informacyjna została powołana do życia przez Konferencję Episkopatu Polski w 1993 roku. Twórcom agencji towarzyszyło przekonanie, że na rynku medialnym konieczne jest istnienie instytucji, która w sposób profesjonalny informowałaby media o bieżącej działalności i stanowisku Kościoła, a zarazem prowadziła z nimi bezpośredni, codzienny i przyjazny dialog.

Ważną rolę odgrywają systematycznie organizowane przez Agencję konferencje prasowe, towarzyszące niemal wszystkim istotnym w skali kraju wydarzeniom kościelnym w Polsce. Owocuje to coraz bardziej wiarygodnym przedstawianiem w mass mediach autentycznego stanowiska Kościoła, w sposób wolny od różnorodnych uprzedzeń bądź stereotypowych schematów myślenia.

Starając się opisywać codzienność ponad miliarda katolików na całym świecie, Agencja informuje także o najważniejszych wydarzeniach w życiu innych Kościołów chrześcijańskich i innych religii.

KAI na rynku mediów

W ciągu 15 lat istnienia Katolicka Agencja Informacyjna na trwałe wpisała się w pejzaż medialny w Polsce. Jej informacje niemal codziennie cytują najważniejsze tytuły prasowe. KAI jest również podstawowym źródłem informacji religijnych drukowanych w prasie katolickiej.

KAI ma ok. 150 odbiorców prasowych, wśród których są redakcje najważniejszych mediów ogólnokrajowych: TAI, IAR, TVP, Polskie Radio oraz wszystkie ogólnopolskie gazety codzienne. Serwis KAI stanowi także podstawę informacyjną dla najważniejszych tytułów prasy katolickiej oraz katolickiej radiofonii i telewizji. Codzienny radiowy serwis informacyjny "2 minuty dla KAI", emitowany na falach Radia Watykańskiego trafia do 5 mln słuchaczy.

ekai.pl – to multimedialny serwis internetowy zawierający informacje o Kościele na całym świecie, komentarze, opracowania, blogi.
Internetowy Dziennik Katolicki – wydawany dwa razy dziennie, zawiera najważniejsze informacje religijne dnia oraz obfity przegląd prasy. Prenumerata dystrybuowana jest drogą elektroniczną.

audioKAI – to skierowany do rozgłośni radiowych serwis oferujący każdego dnia 10-15 materiałów dźwiękowych o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach Kościoła w Polsce i na świecie.

fotoKAI – jedyny w Polsce religijny serwis fotograficzny oferujący bogaty zbiór materiałów ukazujących życie religijne, społeczne i kulturalne na wszystkich kontynentach.

Archiwum internetowe KAI to największy w Polsce zbiór informacji o Kościele oraz problematyce religijnej, zawierający ponad 140 tys. stale aktualizowanych materiałów: depesz, opracowań problemowych, dokumentów, wywiadów itp.

Publikacje: cotygodniowy biuletyn informacyjny "Wiadomości KAI" oraz gazeta-plakat "Życie Kościoła" są prenumerowane przez ok. 4 tys. parafii w Polsce. Systematycznie "Wiadomości KAI" są czytane przez 20 tys. osób.

KAI publikuje cenne informatory, np. "Kto jest kim w Kościele", które stają się hitami na rynku księgarskim. Do bestsellerów należały również leksykony KAI "Zakony w Polsce" oraz "Ruchy i stowarzyszenia katolickie". Także "Leksykon Kościoła w Polsce" jest pierwszym tego typu opracowaniem na rynku księgarskim w naszym kraju.

Promocja nauczania papieskiego

Od piętnastu lat KAI przekazuje codzienne informacje ze Stolicy Apostolskiej. Relacje dotyczące działalności papieży to jeden z kluczowym wymiarów działania KAI. Agencja informuje o papieskich inicjatywach, przekazuje informacje zapowiadające wydanie najważniejszych dokumentów, omawia ich treść, publikuje komentarze najbardziej kompetentnych osób. Nauczanie Jana Pawła II i Benedykta XVI komentowały dla KAI najwybitniejsze osobistości Kościoła, polityki, kultury z Polski i ze świata.

KAI angażowała się w obsługę medialną wizyt Jana Pawła II oraz jego następcy Benedykta XVI w Polsce: współorganizowała centra prasowe, organizowała konferencje i briefingi. Na KAI spoczywała też odpowiedzialność za tzw. służbę tekstów a więc troska o to, by treść papieskich przemówień w wersji integralnej dotarła na czas (i w kilku językach) do polskich i zagranicznych dziennikarzy.

Dzięki doświadczeniu zdobytemu na rynku mediów, KAI pomagała także organizatorom pielgrzymek Papieża poza granicami Polski. Tak było w przypadku wizyty Jana Pawła II w Bułgarii a zwłaszcza na Ukrainie. W 2003 r. KAI została uhonorowana nagrodą "Totus" w kategorii "promocja nauczania Ojca Świętego, Jana Pawła II".

W 2007 roku KAI wraz z Hachette-Livre Polska rozpoczęła wydawanie 60-tomowej Kolekcji Dzieł Jana Pawła II. Dzięki edycji uwzględniającej także teksty Karola Wojtyły sprzed wyboru na Stolicę Piotrową – do kiosków w całym kraju co dwa tygodnie trafiał kolejny tom zaopatrzony w komentarz o. Macieja Zięby. Łączny nakład Kolekcji, doskonale przyjętej przez czytelników, przekroczył 800 tys. egzemplarzy!

Redakcja

Katolicką Agencję Informacyjną tworzy zespół dziennikarzy, specjalizujących się w tematyce religijnej. Są wśród nich znawcy teologii i historii Kościoła, politologii i ekumenizmu.

KAI współpracuje z ponad 70 krajowymi i zagranicznymi korespondentami, usytuowanymi nie tylko w polskich diecezjach, ale także przy najważniejszych centrach życia duchowego i instytucjach Kościoła powszechnego na świecie.

Rada programowa KAI: abp Józef Życiński – przewodniczący, abp Stanisław Gądecki, bp Marek Jędraszewski, bp Tadeusz Pieronek, bp Jan Tyrawa

Zarząd KAI: Marcin Przeciszewski – prezes, Tomasz Królak, Stanisław Tasiemski OP – wiceprezesi.

za: www.niedziela.pl