Home WiadomościArchiwum Kalwaria: Odpust Wniebowzięcia 2009

Kalwaria: Odpust Wniebowzięcia 2009

Redakcja
090811a.jpg W niedzielę 9 sierpnia w sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej Mszą św. o godz. 15.00 rozpoczęto doroczny odpust ku czci NMP Wniebowziętej odpust ku czci NMP Wniebowziętej. Z racji roku jubileuszowego przeżywanego w sanktuarium kalwaryjskim, oo. Bernardyni postanowili ubogacić tradycyjne obchody procesją „Współcierpienia Maryi”, która przeszła od Bazyliki do Domku Matki Bożej. Tym samym w ciągu odpustowego tygodnia pielgrzymi w uroczystych procesjach przejdą całą trasę Dróżek Matki Bożej.

Centralne uroczystości celebrowane będą w niedzielę, 16 sierpnia. Modlitwie pielgrzymów, którzy przybędą do kalwaryjskiego sanktuarium, przewodniczyć będą księża kardynałowie, arcybiskupi i biskupi Archidiecezji Krakowskiej i Lwowskiej.
W piąty dzień odpustu 13 sierpnia przypada uroczystość Matki Bożej Kalwaryjskiej. Sumie odpustowej, która zgromadzi pielgrzymów oraz duchowieństwo Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczyć będzie Ks. Kard. Marian Jaworski.
 
Natomiast w piątek w godzinach popołudniowych, kalwaryjskimi Dróżkami przejdzie tradycyjna procesja „zaśnięcia Maryi”. Procesję, w której idą rzesze pątników, blisko sto asyst i ponad pięćdziesiąt orkiestr poprzedzą Nieszpory Maryjne. Nabożeństwo będzie celebrowało trzech hierarchów: Nuncjusz Apostolski w Polsce Ks. Abp Józef Kowalczyk oraz Księża Kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Franciszek Macharski.
 
Na zakończenie piątkowych uroczystości przy kościele Grobu Matki Bożej zostanie odprawiona Msza św. celebrowana przez Ks. Kard. Franciszka Macharskiego.
Sobota w kalwaryjskim sanktuarium jest dniem młodych. O godz. 10.00 od kaplicy u Piłata młodzież wyruszy na Drogę Krzyżową w intencji kanonizacji Sługi Bożego Jana Pawła II oraz w intencji Papieża Benedykta XVI. Natomiast o 18.30 zgromadzi się u stóp wzgórza Ukrzyżowania, gdzie Ks. Bp Jan Szkodoń, będzie sprawował Eucharystię.
Ostatnim punktem sobotnich obchodów będzie wielki koncert plenerowy pt. Oratorium Kalwaryjskie.
 
Uroczystości odpustowe zakończy niedzielna procesja z figurą Matki Bożej Wniebowziętej oraz Msza św. pontyfikalna, celebrowana przez Ks. Kard. Stanisława Dziwisza, w asyście Kardynałów i Biskupów Archidiecezji Krakowskiej i Lwowskiej.
Niedzielna Msza św. będzie transmitowana przez TVP Polonia od godz. 11.00.
dm
 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda