Home WiadomościArchiwum Kalwaria Zebrzydowska: Spotkanie gwardianów

Kalwaria Zebrzydowska: Spotkanie gwardianów

Redakcja
0000101130a.png Przełożeni wspólnot (gwardianowie) Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych z Polski i Ukrainy spotkali się od 22 do 25 listopada w sanktuarium Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Tematem wspólnej reflekcji uczestników były domunenty Kościoła i zakonu: "Posługa władzy i posłuszeństwo", "Niosący dar Ewangelii", "Rozpocząć na nowo od Ewangelii" oraz "Zatrzymać się, aby rozeznać", na których temat referaty wygłosili o. Witosław Sztyk OFM z Katowic i o. Sergiusz Bałdyga OFM z Rzymu.

"Dzięki refleksji i dzieleniu się opiniami gwardianowie zauważyli, iż nie wolno rezygnować ze stawiania słowa Bożego na centralnym miejscu w życiu wspólnot" – relacjonuje jeden z organizatorów o. Abraham Sobkowski OFM. – "Życie sakramentalne i lektura Ewangelii są bowiem nieodzowne, jeżeli chce się nadal być czytelnym znakiem dla świata. Nie można bowiem przyprowadzić nikogo do Chrystusa, jeśli nie słucha się Jego słów i nie żyje się według nich" – konkluduje o. Sobkowski.

Ważnym aspektem życia franciszkańskiego – według uczestników spotkania – powinno być również nie zamykanie się na sprawy tego świata. "Nie wolno obawiać się współczesności, lecz w oparciu o słowo Boże trzeba mężnie wyjść jej naprzeciw, tak jak to robił w swoich czasach Biedaczyna z Asyżu i pierwsze pokolenia braci" – podkreśla o. Abraham Sobkowski.

W dyskusji panelowej, w ostatnim dniu spotkania, prowincjałowie podzielili się z gwardianami przemyśleniami i obserwacjami, próbując wskazać te pola pracy i życia wspólnotowego i osobistego braci, na które warto zwrócić uwagę, przygotowując projekty na najbliższe lata. Podkreślali, że "posługa przełożonego powinna być pełniona z delikatnością i w wielkiej odpowiedzialności za braci".

Spotkanie zostało zorganizowane przez sekretariaty ds. Formacji i Studiów całego zakonu oraz Konferencji Północnosłowiańskiej Zakonu Braci Mniejszych.

oas / red.

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda