Home WiadomościArchiwum Kapucyni: Wagon wspomnień

Kapucyni: Wagon wspomnień

Redakcja
100303e.png W dniu 20 lutego 2010 roku w kościele zakonnym braci kapucynów w Zakroczymiu miało miejsce wydarzenie o zabarwieniu religijno-patriotycznym, zatytułowane "Wagon Wspomnień", w 70. rocznicę pierwszych wywózek Polaków na "nieludzką Ziemię". Zostało ono zorganizowane z inicjatywy Przewodniczącego Rady Gminy Zakroczym Cyryla Radzikowskiego oraz Burmistrza Zakroczymia Henryka Ruszczyka. Autorem zaś projektu koncertu poetycko-śpiewno-muzycznego, poświęconego zesłańcom syberyjskim, był Piotr Białek.

Koncert przybrał skalę międzynarodową ze względu na udział chórów z
następujących państw: "Ave verum" z Londynu (Anglia), "Polonia" z
Dortmundu (Niemcy), "Echo" ze Lwowa (Ukraina) oraz "Vars Cantabile" z
Warszawy i "Gregorianie" z Zakroczymia. Uczestniczyli również
indywidualni goście z Włoch. Wśród gości obecna była pani Jadwiga
Zakrzewska, Posłanka na Sejm RP.
 
Wprowadzenia dokonał pan Kazimierz Szczerbatko z Zakroczymia nawiązując do tragicznego losu Polaków wywożonych na Sybir. Swoją wypowiedź zilustrował cytatami opracowań książkowych swego autorstwa na temat wywózki, a zwłaszcza samej "niekończącej się" podróży w bydlęcych wagonach, w warunkach urągających wszelkiej ludzkiej godności. Pomimo tych beznadziejnych upokorzeń u wielu zesłańców pozostała głęboka wiara w Boga, który nie da zginąć Polsce i pozwoli wielu wygnańcom wrócić do swojej Ojczyzny. Nawiązując do miejsca, gdzie odbywa się koncert klasztoru zakroczymskiego, który w historii naszego narodu stał się ostoją wiary i patriotyzmu mówca zaznaczył, że ten kościół w Zakroczymiu staje się dziś "Wagonem Pamięci".

Część muzyczną rozpoczęły wszystkie zespolone chóry, liczące ponad 120 osób, pod batutą Edwarda Bogdana, hymnem Juliusza Słowackiego Bogurodzico Dziewico. W dalszej kolejności następowały liczne deklamacje o treści religijno-patriotycznej, przeplatane pieśniami, wykonywanymi przez poszczególne chóry lub indywidualnych solistów. Zespół z Zakroczymia "Gregorianie" pod dyrekcją pana Stefana Krupy, przy akompaniamencie pana Jerzego Kapczyńskiego cieszył się największymi owacjami za wykonanie Poloneza Michała Klemensa Ogińskiego .

Znamienne były słowa jednego z mówców, który nawiązując do początków wywózki Polaków na Sybir, które nastąpiło po 17 września 1939 roku, po zbrodniczej napaści wojsk sowieckich na Polskę, nazwał ten moment historii "kresem Kresów".

Uwieńczeniem koncertu był ponowny występ połączonych chórów pod batutą Edwarda Bogdana, przy akompaniamencie sławnego pianisty Janusza Tylmana, który wykonał Marsz Sybiraków, do którego słowa napisał Czesław Majewski, zaś muzykę skomponował Marian Jękajtis. Wierni, szczelnie wypełniający świątynię, wykonania tego utworu wysłuchali w postawie stojącej.

Na zakończenie przemówił ks. dziekan i proboszcz zakroczymski kan. Jerzy Bieńkowski, który w krótkich słowach podziękował wszystkim organizatorom i wykonawcom koncertu. Zważając na wielu młodych, wsłuchujących się w głębokie treści, zawarte w całości przeżywanego spektaklu, ks. Bieńkowski zauważył, że była to bardzo pożyteczna szkołą historii. Oby jednak owa historia nie musiała się nigdy powtórzyć!

Biuro ds. Informacji

 
SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda