Home WiadomościArchiwum Kilkaset dzieci na Lednicy Malucha

Kilkaset dzieci na Lednicy Malucha

Redakcja

Kilkaset dzieci wraz z rodzicami, dziadkami i opiekunami przybyło 14 czerwca pod Bramę Trzeciego Tysiąclecia na Polach Lednickich, aby wziąć udział w Lednicy Malucha. To zorganizowane po raz pierwszy dla najmłodszych czuwanie modlitewne połączone z zabawą na wzór odbywających się w tym miejscu Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży.

„Przyjechaliśmy tutaj, żeby pokazać najmłodszym, że przeżywanie wiary nie musi być nudne. Że może towarzyszyć temu także radość, śmiech i zabawa” – tłumaczyli opiekunowie dzieci, nawiązując do charakteru lednickich spotkań. Wśród osób towarzyszących najmłodszym byli też księża i siostry zakonne.

Lednicę Malucha rozpoczęła nauka śpiewu i tańców lednickich. „Taki duży, taki mały, może świętym być! Taki duży, taki mały, może na Lednicy być!” – śpiewały dzieci, parafrazując słowa znanej piosenki zespołu „Arka Noego”. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych także występy iluzjonistów, kuglarzy i mimów.

Animator Lednicy, dominikanin o. Jan Góra przeprowadził dzieci przez Bramę Rybę i udał się z nimi na brzeg Jeziora Lednickiego, gdzie w 966 r. Mieszko I prawdopodobnie przyjął chrzest. W procesji podążał też osioł Wojciech Adalbert Lednicki, jak nazwano przebywające w ośrodku na Lednicy zwierzę. Nad wodą dzieci obmyły symbolicznie twarze na pamiątkę własnego chrztu.

Na zakończenie kilkugodzinnego spotkania znany z programów telewizyjnych dla dzieci biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz odprawił Mszę św. Podczas liturgii zabawiał najmłodszych, podobnie jak czyni to podczas występów telewizyjnych.

Wokół Bramy Trzeciego Tysiąclecia od 1997 r., początkowo w wigilię Zesłania Ducha Świętego, a potem w pierwszą sobotę czerwca, odbywają się Ogólnopolskie Spotkania Młodzieży. Spotkaniom patronował od początku Jan Paweł II, który kierował do młodych swoje przesłania, a po nim zwyczaj ten przejął Benedykt XVI.

Od kilku lat na Polach Lednickich w pierwszą sobotę września odbywają się również spotkania dla osób starszych, nazywane Lednicą Seniora. W tym roku postanowiono zorganizować tam także Lednicę Malucha.

„Na Polach Lednickich spotyka się młodzież, spotykają się ludzie dojrzali. Trzeba, by się spotykali i najmłodsi, żeby i oni mogli doświadczyć entuzjazmu wiary przeżywanej we wspólnocie, wiary radosnej. Chcemy, by i oni mogli czuć się członkami naszej lednickiej rodziny” – tłumaczył KAI ideę Lednicy Malucha o. Góra.

za: www.dominikanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda