Konferencja naukowa: ‚Klasztor Franciszkanów w Krakowie’

0000101126c.png W sobotę, 4 grudnia br., w auli bł. Jakuba przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie odbędzie się konferencja naukowa zatytułowana: „Klasztor Franciszkanów w Krakowie”. Jest to drugie spotkanie z cyklu „Duchowość klasztorów polskich: przekaz i komunikacja”, którego cel stanowi prezentacja i ocena wkładu środowisk zakonnych w szeroko rozumiane życie społeczne na ziemiach polskich.

Franciszkański kompleks klasztorny wraz z bazyliką jest jednym z ważniejszych obiektów historycznych i centrów duchowych w krajobrazie kulturowym Krakowa. Ojcowie przybyli do podwawelskiego grodu jeszcze przed jego lokacją na prawie magdeburskim, bo w 1237 roku.

Klasztor Franciszkanów w Krakowie jest jedynym na ziemiach polskich, w którym nieprzerwanie od XIII wieku żyje wspólnota braci od św. Franciszka z Asyżu. Miejsce bogate jest w dzieła artystyczne najwyższej klasy, znajdują się tu bowiem m.in. średniowieczne freski czy secesyjny witraż „Bóg Ojciec – Stań się” oraz polichromia Wyspiańskiego.

W bazylice modlił się często kard. Karol Wojtyła, który jako papież nawiedził to miejsce trzykrotnie: spotykając się z chorymi, słuchając koncertu oraz przychodząc do grobu beatyfikowanej Anieli Salawy. Franciszkański plac przed świątynią przeszedł do historii miasta jako miejsce niezwykłych spotkań z Janem Pawłem II, który pojawiał się w sławetnym „oknie papieskim” pałacu arcybiskupów krakowskich.

Do udziału w konferencji zaproszeni są nie tylko naukowcy i studenci związani z jej tematyką, ale wszyscy, którym bliska jest franciszkańska świątynia, oraz ci, którzy chcieliby ją dopiero poznać.

Organizatorami wydarzenia są: Katedra Duchowości Mediów i Relacji Społecznych Wydziału Nauk Społecznych UPJPII, Instytut Studiów Franciszkańskich, Klasztor Franciszkanów w Krakowie oraz Sekcja Duchowości Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

br. Andrzej Zając OFMConv

Pobierz program konferencji – pdf

Więcej informacji na stronie Instytutu Studiów Franciszkańskich

Za: Biuro Prasowe Kapucynów – Prowincja Krakowska