Home WiadomościArchiwum Książki: życie duchowe według reguł klasztornych

Książki: życie duchowe według reguł klasztornych

Redakcja

"Życie duchowe według reguł klasztornych", autorstwa Petera Dyckhoffa, znawcy dawnych reguł mniszych i zakonnych, to nowa propozycja wydawnictwa "Święty Wojciech" z Poznania.

Peter Dyckhoff objaśnia sześć reguł klasztornych, przybliżając je tym wszystkim zainteresowanym, którzy szukają głębszego sensu życia, czy poszerzenia świadomości duchowej, tym którzy pragną dziś urzeczywistnić w swoim życiu ducha Bożej miłości.

"W mądrości reguł zakonnych zawiera się bowiem – napisał we Wstępie o. Odilo Lechner OSB – nie dająca się z niczym porównać duchowa siła. To dzięki nim ziarno chrześcijańskiej nowiny przekładane jest na codzienność modlitwy i pracy".

Klasztory i życie zakonne coraz częściej stają się azylem umożliwiającym odzyskanie równowagi wewnętrznej ludziom, którzy na co dzień zmagają się z zabójczym tempem narzuconym przez współczesny świat. Odosobnienia w nich szukają ludzie różnych zawodów, odkrywając sprawdzoną i odkrytą na nowo mądrość.

Większość ludzi pragnie jednak odnaleźć równowagę w zaciszu własnego domu. Nowa książka Petera Dyckhoffa daje szansę, by odnaleźć własną drogę duchowego rozwoju poprzez wskazanie wielu możliwych ścieżek, którymi od stuleci podążają wspólnoty monastyczne.

Książka podzielona została na sześć części. Każdą część rozpoczyna krótka notka o twórcy danej reguły, wskazane są zakony żyjące według poszczególnych reguł, podany jest pełny tekst samej reguły.

Sześć tradycji klasztornych przedstawionych w książce po dziś dzień kształtuje świat każdego zakonu i każdej wspólnoty religijnej. Wszystkie zmierzają do tego samego celu, a jednak każda z nich podąża własną drogą: reguły zakonne św. Bazylego (ok. 330-379), św. Augustyna (354-430), św. Benedykta (476/80-543), w. Franciszka (1181/82-1226), św. Klary (1193/94-1253) jako pierwszej kobiety, która stworzyła swoją własną regułę, i św. Ignacego Loyoli (1491-1556).

za: www.franciszkanie.pl

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda