Kustosz Ziemi Świętej na Boże Narodzenie

"Przybądźcie wszyscy do Betlejem, z sercem prostym i skromnym, a spotkanie z Dzieciątkiem Jezus usunie wszystkie wasze obawy. Nadzieja jest dla każdego!" – zachęca kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM w orędziu bożonarodzeniowym do chrześcijan na całym świecie.

Obecna sytuacja polityczna i gospodarcza krajów, które tworzą Ziemię Świętą jest skomplikowana i budzi wiele obaw i niepokojów. Również w innych państwach i na innych kontynentach ludzie są przytłoczeni trudną sytuacją ekonomiczną i lękiem o przyszłość.

"Wszyscy jesteśmy zagrożeni przez niepewność, która wstrząsa podstawami każdej iluzji samowystarczalności. Społeczeństwo materialistyczne odkrywa z przerażeniem swoje najgłębiej ukrywane słabości" – czytamy w przesłaniu o. Pizzaballi.

Dlatego tym bardziej potrzebne i przekonujące jest orędzie płynące z groty w Betlejem, gdzie narodził się Chrystus. Jest to przesłanie nadziei i pokoju, które tylko w Bogu może znaleźć pełne urzeczywistnienie. Chrystus jest Księciem Pokoju dla świata i nadzieją dla każdego człowieka.

Przesłanie zostało napisane w imieniu wszystkich franciszkanów z Zakonu Braci Mniejszych, którzy są kustoszami Groty Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Zakonnicy od 1217 roku opiekują się pielgrzymami i miejscami związanymi z ziemskim życiem Chrystusa. O. Pizzaballa (na zdjęciu / fot. OFM Jerozolima) wygłosił orędzie 17 grudnia, w dniu rozpoczęcia nowenny do Dzieciata Jezus (dziewięciodniowej modlitwy przed świętami Bożego Narodzenia).

W tym roku razem z franciszkanami modlić się będą chrześcijanie z Betlejem i z innych miejsc w Ziemi Świętej. Pielgrzymi z innych krajów mają ciągle utrudnioną możliwość wjazdu do Betlejem, które znajduje się w Autonomii Palestyńskiej.

za: www.franciszkanie.pl