Home WiadomościArchiwum Licheń. Niezwykły koncert dla Papieża

Licheń. Niezwykły koncert dla Papieża

Redakcja
090525d.jpgChóralnym śpiewem i dźwiękami instrumentów dętych rozbrzmiewało dziś Sanktuarium Maryjne w Licheniu. Ponad dwa tysiące muzyków z amatorskich i zawodowych orkiestr i chórów z całej Polski wykonało niezwykły koncert na schodach bazyliki mniejszej, oddając w ten sposób hołd Janowi Pawłowi II w rocznicę jego 89. urodzin.

Muzycy wykonali kilkanaście utworów, w tym: hymny Polski i Watykanu, Bogurodzicę, Gaude Mater, Laudate Dominum, oraz Barkę – ulubioną pieśń Papieża-Polaka. Wysłuchało ich i nagrodziło gromkimi brawami ponad dwa tysiące pielgrzymów.
Zespoły rozstawiły się na 33 stopniach prowadzących do licheńskiej bazyliki. Śpiew i gra wymagała od nich wielkiego skupienia, gdyż odległości dzielące muzyków były dość duże i trzeba było wsłuchiwać się dobrze w płynące zewsząd dźwięki.
 
Wszystkie utwory, które dziś wykonano, uczestnicy koncertu ćwiczyli wcześniej w domu. W Licheniu mieli tylko jedną wspólną próbę.
Zespołem dyrygował z wysokiego na 1,5 metra postumentu prof. Roman Grucza – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.
-„ W tym roku jest nas nieco mniej, widać, że kryzys robi swoje, chóry i orkiestry chętnie by uczestniczyły ale środki finansowe nie zawsze wystarczają by zapłacić kilka tysięcy złotych za wynajem autokaru na przykład z odległego Rzeszowa. Cieszy natomiast to, że przyjechały w tym roku 3 znakomite orkiestry policyjne z Warszawy, Wrocławia i z Katowic.
 
Zaśpiewał też znakomity chór policyjny z Poznania.
Jak dodał profesor Grucza – takie spotkania są bardzo ważne, zwłaszcza dla tych mniejszych zespołów, które mogą pokazać swój dorobek, dla nich to jest jedna z niewielu okazji by wyśpiewać to, czego się nauczyli. Nie ma nic gorszego niż śpiewać do czterech ścian .
Wszystkie utwory które dziś zabrzmiały na placu przed bazyliką zaaranżował Wacław Janiszewski który pomimo choroby przyjechał do Lichenia posłuchać swych dzieł i wykonawców. To artysta, którego muzykę w wykonaniu chórów i orkiestr, można było usłyszeć podczas większości papieskich pielgrzymek do Ojczyzny.
 
Bardzo dobrze koncert odebrali słuchacze zgromadzeni wokół bazyliki.
-„ W życiu nie słyszałam tylu orkiestr grający razem a mam ponad 70 lat – mówiła jedna z pielgrzymek z Pomorza – łza się w oku kręci, po plecach ciarki idą. Takie wydarzenia jednoczą, pokazują, że muzyka daje siłę i niesie dobrą energię” – dzielili się wrażeniami pielgrzymi z Mazowsza.
Przed uroczystym koncertem część orkiestr i chórów zaśpiewała i zagrała podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prof. Antoni Reginek prezes Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych
Ogólnopolski Zlot Chórów i Orkiestr odbył się w licheńskim Sanktuarium po raz trzeci. Wzięło w nim udział kilkanaście orkiestr i ponad 30 chórów.
 
Kustosz licheńskiego Sanktuarium ks. Wiktor Gumienny już dzisiaj, na zakończenie koncertu, zaprosił wszystkich uczestników do kolejnego spotkania, za dwa lata. Patronat honorowy nad koncertem objął v-ce premier Waldemar Pawlak , biskup włocławski Wiesław Mering a także marszałek i wojewoda wielkopolski.

Za: www.lichen.pl.

SERWIS INFORMACYJNY KONFERENCJI WYŻSZYCH PRZEŁOŻONYCH ZAKONÓW MĘSKICH W POLSCE

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zgoda